Följ oss
Hockey

Nyheter

Nasdaq planerar att avnotera Dug Foodtech

Publicerad

den

Mjölk

Dug Foodtech meddelade under lördagen att Nasdaq har för avsikt att lämna in en begäran till sin disciplinnämnd om att att avnotera aktien från First North.

Nasdaq har bedömt att bolaget vid flera tillfällen och i olika avseenden har brutit mot regelverket. Nasdaq har dock inte framfört några misstankar om olagligheter enligt Dug Foodtech, utan det ska vara invändningar om informationsgivningen.

Eftersom Dug Foodtech behöver fylla på sin kassa så är frågan vad som händer när finansiering via aktiemarknaden inte längre kommer att vara möjlig. Kommer huvudägarna att ställa upp och till vilka villkor i sådana fall?

Uppdatering: Större ägare lånar ut pengar

Under söndagen meddelade Dug Foodtech att de har fått ett lån från större akteiägare och styrelseordförande på 1,5 miljoner kronor med en löptid till 31 mars 2026.

Långivarna har även uttryckt sin avsikt att utnyttja sina teckningsoptioner av serie 2025/2026:1 respektive 2025/2026:2 som går till lösen under mars 2026.

Bolaget öppnar även upp för att göra en nyemission och där kan långivarna även kvitta sina lån.

Nyheter

Munters får order på 840 Mkr för kylning av datacenter

Publicerad

den

Kylning för datacenters från Munters

Munters har, via sitt affärsområde Data Center Technologies (DCT), fått en order för chillers till ett värde av ca 840 miljoner kronor. Ordern är från en ny colocation-datacenterkund i USA, och leveranserna är planerade att inledas under fjärde kvartalet 2026 och fortsätta under första kvartalet 2027. Produktionen kommer att ske i Munters expanderade produktionsanläggning för datacenter i Virginia, USA.

”När utbyggnaden av AI-datacenter accelererar ökar efterfrågan på effektiva och anpassningsbara kylsystem markant. Att arbeta nära kunderna utifrån deras unika behov och skala upp dessa lösningar till industriella volymer är kärnan i vår fortsatta framgång i denna snabbrörliga bransch,” säger Klas Forsström, vd och koncernchef för Munters.

”Vi är glada att ännu en kund väljer Circlemiser – en banbrytande chiller när det kommer till effektivitet för datacenter. Dess smarta design och kylarkitektur ger hög energieffektivitet, större kapacitet på en kompakt yta och stabil prestanda även under dynamiska, högdensitetsbelastningar. Våra omfattande investeringar i Geoclima chillers och utökad produktionskapacitet i USA gör oss väl positionerade för att möta den växande efterfrågan på den viktiga amerikanska marknaden, där vi sedan tidigare har kapacitet att producera övriga delar av vårt heltäckande sortiment,” säger Stefan Aspman, affärsområdeschef DCT och Group Vice President på Munters.

Fortsätt läsa

Nyheter

Aktivt avslut på året, fyra aktuella IPO:s

Publicerad

den

Två investerare

Året 2025 avslutas med ett december med flera IPO:s. Verksamheterna skiljer sig åt en hel del, från en specialist inom sportutrustning till försvarsmateriel.

WeSports
Teckningsperiod: 2-8 dec
Noteras: 9 dec på First North

WeSports, en nordisk specialistgrupp inom sportutrustning, gör en IPO på 500 Mkr med möjlig överteckning på 65 Mkr. DNB Asset Management, Handelsbanken Fonder och Svea Bank har åtagit sig att teckna aktier om totalt 150 Mkr. Affärsvärlden analytiker avråder från att teckna, även om det är ett ganska mjukt teckna ej-råd.

Argo Defence Group
Teckningsperiod: 1-8 dec
Noteras: 16 dec på NGM Nordic SME

Argo Defence Group, som ska erbjuda avancerade material, teknik och systemlösningar för både militärt och civilt försvar, gör en IPO på 70 Mkr med möjlig övertilldelning på 10,5 Mkr. Affärsvärlden ställer sig neutrala.

G.A.D
Teckningsperiod: 25 nov – 9 dec
Noteras: 19 december på Spotlight

G.A.D, den svenska tillverkaren av genuina premiummöbler med prisbelönt design som nu inleder en expansionsresa, gör en IPO på 15 Mkr.

Arctic Falls
Teckningsperiod: 8-10 dec
Noteras: 11 dec på First North

Arctic Falls, som driver flera biltestningsanläggningar i Älvsbyn, både inomhus och utomhus, gör en IPO på 170 Mkr med möjlig överteckning på 25,5 Mkr. Protean Small Cap, Svante Elfving (via PSE Förvaltning AB) och Swedbank Robur Fonder har åtagit sig att teckna aktier för 69 Mkr.

En notering utan publikt IPO-erbjudande

Det går dessutom att tillägga att drönarbolaget Xer Tech noterar sig under december. Här har ägarna dock valt att finansiera upp bolaget via riktade emissioner inför noteringen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Inwido-aktien är köpvärd efter kursraset anser Dagens industri

Publicerad

den

Hus med fönster från Inwido

Inwido föll tungt efter en svag Q3-rapport med lägre vinst, pressade marginaler och irritation kring ett avbrutet förvärv. Trots detta ser Dagens industri ett attraktivt köpläge. Flera av bolagets marknader väntas förbättras under 2026, samtidigt som EU:s nya energikrav för byggnader väntas driva upp renoveringstakten, något som gynnar Inwidos energieffektiva fönster och dörrar.

Bolaget har stark balansräkning och goda möjligheter att öka förvärvstakten, vilket är nödvändigt för att nå omsättningsmålet 2030 och kan bli en trigger för aktien. Effektiviseringar bedöms lyfta marginalerna när marknaden vänder.

Efter kursraset är förväntningarna låga, värderingen modest och Di sätter en köprekommendation, men med hög risk.

Inwido-aktien stängde på 146,20 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Guld

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära