Nyheter
Mentice – Orderingång och lönsamhet imponerar

Mentice är ett bolag som erbjuder högteknologiska lösningar för simulering till medicinsektorn med fokus på den snabbväxande marknaden för endovaskulära behandlingsmetoder.
Penser Access kommenterade idag Mentice i en analysuppdatering där man sätter det motiverade värdet till 110-115 kr per aktie.
”Försäljningen i Q3 uppgick till 35,78 mkr, vilket motsvarar en tillväxt om 14% y/y. EBITDA uppgick till 4,1 mkr. Försäljningen var något under våra estimat men, pga lägre kostnader, som en följd av Covid-19, överträffar man våra förväntningar på EBITDA med 8 mkr. Orderingången uppgick till 34,6 mkr, en ökning med ca 41% y/y. Vi höjer våra EBIT estimat för innevarande år med ca 18 mkr, dessa siffror förklarar vi delvis med sänkta kostnader och att vi med anledning av den höga orderingången höjer försäljningsestimaten med ca 5 mkr för 2020. Vidare bedömer vi att bolaget kommer ha fortsatt låg kostnadsbas under H1’21 vilket gör att vi höjer våra EBIT estimat med 15 mkr för 2021. Vi bibehåller vårt motiverade värde om 110-115 kr. Kvartalets starka orderingång samt att de positiva indikationerna vi ser ifrån partnerskapen gör att vi bedömer att bolaget har goda förutsättningar att nå sina finansiella mål på sikt.”
Intervju med vd Göran Malmberg.
Nyheter
Bra läge i GameStop-aktien enligt den tekniska analysen

Tobbe Rosén har gjort en teknisk analys på den omtalade GameStop-aktien och läget ser genomgående intressant ut för att köpa aktien.
Nyheter
DUG Foodtech bygger närvaron i svensk daglivaruhandel

DUG Foodtech bygger sin närvaro i svensk detaljhandel och för att få kraft bakom arbetet så samarbetar man med Conaxess Trade, det ledande företaget inom marknadsföring, försäljning och distribution i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Österrike och Schweiz.
Barista i 500 svenska butiker
DUG Foodtechs dryck DUG Barista finns från denna vecka på utvalda Hemköp, Willys och City Gross-butiker.
Genom samarbetet med Conaxess Trade får DUG Foodtech tillgång till en stark och erfaren säljorganisation som inledningsvis hjälper till att nå de utvalda 500 butikerna över hela landet. ”Vi har valt Conaxess Trade då vi anser att de har de styrkor och ambitioner vi vill ha i en säljkår på den svenska marknaden. Deras expertis och nätverk är ovärderliga för vår tillväxt,” säger Helene Nielsen, vd för DUG Foodtech.
”Vi på Conaxess ser stora möjligheter med DUG Foodtechs produkter. Konsumenter och inköpare efterfrågar klimatsmarta produkter som inte kompromissar med kvalitet och DUG Foodtechs produktportfölj uppfyller dessa krav. Vi ser fram mot att bygga den svenska dagligvarumarknaden med DUG Foodtech och kommer med vår kompetens och erfarenhet skapa möjligheter i detta projekt,” säger Frank Somander, kommersiell direktör på Conaxess Trade.
Nyheter
Cloetta bygger inte fabriken som dödade aktien

Konfektyrtillverkaren Cloetta meddelade under 2022 att de ska bygga en stor ny fabrik. Investerare blev chockade av den kapitalkrävande satsningen och aktien dog fullständigt.
I januari 2024 meddelade vd som låg bakom satsningen att han tänkte lämna företaget. Det började ge investerare förhoppning om att fabriksbygget kunde stoppas och senare under året meddelade företaget officiellt att man ser över planen. Idag meddelade Cloetta till slut att fabriksbygget inte blir av.
”Detta beslut gör att Cloetta istället kan fokusera på såväl den egna produktionen som nätverket med kontraktstillverkare, vilket även omfattar att fastställa en optimal uppgradering av Cloettas eget nätverk baserat på de alternativ som bekräftats av utvärderingen. En varuförsörjningskedja som är anpassad till Cloettas specifika behov, med ökad flexibilitet när det gäller att anpassa sig till föränderliga konsumentpreferenser, ger Cloetta bättre förutsättningar att genomföra sina strategiska prioriteringar.”
Aktien har nu återhämtat sig från fallet som kom med fabriksbygget.
-
Nyheter1 månad sedan
12 bra aktier i småbolag för 2025 enligt Dagens industri
-
Nyheter2 månader sedan
De tre bästa bank-aktierna för 2025 – hög direktavkastning
-
Nyheter2 månader sedan
Fem bra aktier för 2025 i stora svenska företag
-
Nyheter2 månader sedan
DUG Foodtech lanserar Barista i över 500 butiker med Hemköp, Willys och City Gross
-
Nyheter1 månad sedan
Fem aktier att sälja när 2025 inleds enligt Affärsvärlden
-
Nyheter1 månad sedan
Intea är ett attraktivt alternativ i fastighetssektorn anser Richard Bråse
-
Nyheter1 månad sedan
2025 kan bli ett skördeår för Fagerhult
-
Nyheter2 månader sedan
Orexo har löst patenttvisten med Sun Pharmaceutical för Zubsolv i USA