Nyheter
Luxbright når milstolpe för revolutionerande teknik

Luxbright, en ledande utvecklare av banbrytande lösningar för röntgenemission, har tagit fram och testat ett röntgenrör med bolagets patenterade kall katod teknik. Det är en stor milstolpe för både bolaget och röntgenindustrin skriver bolaget.
Prototypen blev klar enligt tidplan strax före årsskiftet och har under inledningen av året genomgått tester med ett specifikt testobjekt som verifierat funktionen inför nästa utvecklingssteg. Betydelsen av kall katod kan för röntgenbranschen liknas vid LED-lampans betydelse för belysningsindustrin.
Traditionella filamentkatoder alstrar mycket värme, vilket för med sig flera begränsningar på systemnivå. Till exempel måste röntgensystemet värmas upp innan det kan användas samtidigt som behovet av kylsystem gör systemen både större och mer energislukande. Med kall katod kan systemet omedelbart slås på samtidigt som behovet av skrymmande kylsystem drastiskt minskar då värmeutvecklingen och energiförbrukningen är mycket lägre.
Planen för Luxbrights kallkatodsrör är att möjliggöra installation i befintliga röntgenmaskiner. Där kommer kallkatodsrörens lägre arbetstemperatur till bättre stabilitet och mindre risk för överhettning. Det kan också öka maskinernas livslängd och minskar behovet av rörbyten, vilket direkt sänker kostnaderna för drift och underhåll.
Eftersom behovet av kylsystem är mycket mindre kan tekniken i förlängningen leda till nya portabla system och helt nya användningsområden för röntgentekniken.
”Det här en viktig milstolpe för oss och vi är mycket nöjda med att ha genomfört projektet enligt tidsplan. Kall katod har potentialen att revolutionera röntgenindustrin och bredda användningen av röntgen till nya applikationsområden. Att vi nu har en fungerande prototyp baserad på vår egen patenterade teknik gör att vi ser på framtiden med stor tillförsikt”, säger Luxbrights VD Mats Alm.
Nyheter
Asmodee på 20 minuter

Bolagsanalyspodden går på 25 minuter igenom Embracer-avknoppningen Asmodee som börsnoterades den 7 februari vilket ger en bra översikt. När det gäller värdering så stängde aktien på 95,70 kronor i fredags och det tycker Bolagsanalyspodden är en rimlig nivå.
Nyheter
Candles Scandinavia får genombrottsorder i Storbritannien, potential att öka till 50 Mkr per år

Candles Scandinavia har fått en uppstartsorder på 11 miljoner kronor gällande naturliga doftljus från en ny kund i Storbritannien. Företaget förväntar sig att värdet över tid ökar till över 50 miljoner kronor per år.
Candles Scandinavia har under en tid ökat aktivitetsnivån på den internationella marknaden. Detta i kombination med beslutet att renodla verksamheten har lett till flertalet affärsdialoger med nya potentiella kunder i Europa. Den nya strategiskt viktiga kunden är en butikskedja inom premiumsegmenet med ett stort antal butiker i Storbritannien. Kunden saluför produkter under eget varumärke inom hem & inredning, doft (doftljus, rumsdofter, doftspray mfl) samt mode, där doftkategorin är en av deras mest prioriterade produktkategorier.
”Denna strategiskt viktiga kund är första steget i att etablera Candles Scandinavia på den brittiska marknaden. Potentialen för Candles Scandinavia i Storbritannien är stor, där marknaden för doftljus uppskattas till 7,6 Miljarder SEK årligen med en förväntad CAGR om 8,3 % fram till 2030. Tack vare en kombination av hög produktkvalitet, miljövänligt och 100 % naturligt vax, kostnadseffektiv och automatiserad produktion och en kundanpassningsnivå som är branschledande, förväntar vi oss fortsatt organisk tillväxt samt att vinna över fler nya kunder framöver.
Att vi nu dessutom på allvar etablerar oss på den strategiskt viktiga brittiska marknaden, ger oss ytterligare tillväxtmöjligheter framöver”, säger Dean Proudfoot, Sälj- och Marknadschef på Candles Scandinavia.
”Som vi tidigare kommunicerat är cyklerna att vinna en ny kund i vår bransch långa, inte minst i det segment vi verkar där vi fokuserar på större internationella varumärken och butikskedjor. I detta fall togs första kontakten med denna nya kund i Storbritannien för så länge sen som över 2,5 år sedan, men å andra sidan är kunden värd ungefär 25 % av vår nuvarande årsomsättning och vi ser att vår satsning på internationella storkunder ger effekt”, säger Viktor Garmiani, VD och grundare av Candles Scandinavia.
Nyheter
Affärsvärlden höjer sin rekommendation för podcast-företaget Acast till köp

Affärsvärlden är imponerade av Acasts utveckling och höjde därför igår sin rekommendation för aktien från neutral till köp. Lönsamhetsförbättringen har nu kommit så långt att bolaget hade sitt första kvartal med med positiv rörelsemarginal.
Intäkterna från Nordamerika växte under det senaste kvartalet med 33 procent och får allt större betydelse för Acasts tillväxt och lönsamhet. Reklampriserna fortsatte visserligen ner under 2024 men det kompenserades med ökad försäljningsgrad. Bolaget har presterat bra i en tuff annonsmarknad.
”Börjar vi blicka in i 2027 skulle Acast kunna närma sig 3 miljarder i försäljning. Med fortsatt tillväxt och en mogen rörelsemarginal som skulle kunna överstiga 10 procent, bör bolaget minst värderas till 1 gånger försäljningen. Jämförelsevis handlas bolaget i dag till bakåtblickande ev/sales på 1,1x”
-
Nyheter4 veckor sedan
Affärsvärlden rekommenderar Qualisys IPO
-
Nyheter1 månad sedan
Cloetta bygger inte fabriken som dödade aktien
-
Nyheter1 månad sedan
Bra läge i GameStop-aktien enligt den tekniska analysen
-
Nyheter1 månad sedan
Castellum är alldeles för lågt värderat anser Dagens industri
-
Nyheter1 månad sedan
Dug Foodtechs dryck listas på 150 Carrefour-stormarknader i Spanien
-
Nyheter2 månader sedan
Billeruds värdering är på bottennivåer, Di ger köprekommendation till aktien
-
Nyheter2 månader sedan
Dug Foodtech blir listade på fler butiker i Tyskland
-
Nyheter2 månader sedan
Saab meddelar att försäljningen utvecklats bättre än förväntat