Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Luxbright når milstolpe för revolutionerande teknik

Publicerad

den

Luxbright, en ledande utvecklare av banbrytande lösningar för röntgenemission, har tagit fram och testat ett röntgenrör med bolagets patenterade kall katod teknik. Det är en stor milstolpe för både bolaget och röntgenindustrin skriver bolaget. 

Prototypen blev klar enligt tidplan strax före årsskiftet och har under inledningen av året genomgått tester med ett specifikt testobjekt som verifierat funktionen inför nästa utvecklingssteg. Betydelsen av kall katod kan för röntgenbranschen liknas vid LED-lampans betydelse för belysningsindustrin.

Traditionella filamentkatoder alstrar mycket värme, vilket för med sig flera begränsningar på systemnivå. Till exempel måste röntgensystemet värmas upp innan det kan användas samtidigt som behovet av kylsystem gör systemen både större och mer energislukande. Med kall katod kan systemet omedelbart slås på samtidigt som behovet av skrymmande kylsystem drastiskt minskar då värmeutvecklingen och energiförbrukningen är mycket lägre. 

Planen för Luxbrights kallkatodsrör är att möjliggöra installation i befintliga röntgenmaskiner. Där kommer kallkatodsrörens lägre arbetstemperatur till bättre stabilitet och mindre risk för överhettning. Det kan också öka maskinernas livslängd och minskar behovet av rörbyten, vilket direkt sänker kostnaderna för drift och underhåll. 

Eftersom behovet av kylsystem är mycket mindre kan tekniken i förlängningen leda till nya portabla system och helt nya användningsområden för röntgentekniken. 

”Det här en viktig milstolpe för oss och vi är mycket nöjda med att ha genomfört projektet enligt tidsplan. Kall katod har potentialen att revolutionera röntgenindustrin och bredda användningen av röntgen till nya applikationsområden. Att vi nu har en fungerande prototyp baserad på vår egen patenterade teknik gör att vi ser på framtiden med stor tillförsikt”, säger Luxbrights VD Mats Alm. 

Nyheter

Nato inleder formella förhandlingar för att köpa Saabs GlobalEye

Publicerad

den

GlobalEye från Saab

Vid Natos toppmöte i Ankara, Turkiet, meddelade generalsekreterare Mark Rutte att Nato kommer att inleda formella förhandlingar med Saab om anskaffning av upp till tio GlobalEye radarspanings- och ledningssystem (AEW&C). 

Saab har i dagsläget inte tecknat något kontrakt eller erhållit någon order relaterad till tillkännagivandet.

Nato har identifierat behovet av att ersätta sin befintliga AEW&C-förmåga som en del av en bredare satsning för att modernisera och stärka alliansens förmågor inom luftburen radarspaning och lägesuppfattning. Tillkännagivandet från Natos generalsekreterare bekräftar att Saabs GlobalEye är den lösning som Nato valt för sin framtida AEW&C-förmåga.

”Vi är hedrade och stolta över att stödja Nato i utvecklingen av dess nästa generations AEW&C-förmåga. Vi är övertygade om att GlobalEye är det rätta valet för Alliansen och erbjuder beprövad förmåga, hög anpassningsbarhet och långsiktiga operativa fördelar. Dagens besked befäster tydligt GlobalEyes position som världsledande lösning för avancerad AEW&C. Vi ser fram emot nästa steg i förhandlingarna, säger Micael Johansson, VD och koncernchef för Saab.

GlobalEye kommer att göra det möjligt för Alliansen att övervaka stora områden på land, till sjöss och i luften, vilket avsevärt förbättrar Natos förmåga att upptäcka och agera på ett brett spektrum av hot. GlobalEye kombinerar Saabs radar Erieye Extended Range med en avancerad uppsättning sensorer och ett multidomänbaserat lednings- och kontrollsystem (C2) på ett Bombardier Global 6500-flygplan. GlobalEye kan upptäcka mål på långt avstånd med hög uppdateringsfrekvens och identifiera hot med låg signatur, samt drönare, ballistiska och hypersoniska robotar, även i komplexa miljöer med omfattande störningar och mycket bakgrundsbrus.

Saab kommer nu att inleda formella förhandlingar med Natos centrala organ för upphandling, support och underhåll, NATO Support and Procurement Agency (NSPA), för att säkra ett kontrakt.

Fortsätt läsa

Nyheter

mResell etablerar sig på den brittiska marknaden

Publicerad

den

mResell tar ett viktigt steg i sin europeiska expansion, denna gång genom att etablera ett samarbete med Reuse Technology Group i Storbritannien.

mResell är en ledande aktör inom rekonditionering och försäljning av begagnade mobiltelefoner och andra IT-produkter.

Först vinstdelning, sedan joint venture

Samarbetet är strukturerat i två faser. I den första fasen inleder parterna ett vinstdelningsbaserat samarbete där mResells egenutvecklade europeiska plattform för inköp, rekonditionering, kvalitetssäkring och logistik kombineras med Reuse Technologys lokala marknadsnärvaro, kundrelationer och verksamhet i Storbritannien. Parterna har avtalat att, under förutsättning att utvärderingsfasen utvecklas enligt plan, etablera ett gemensamt joint venture-bolag för den brittiska verksamheten till årsskiftet 2026/2027.

Samarbetet skapar förutsättningar för en snabb och kapitaleffektiv etablering på den brittiska marknaden.

”Storbritannien är en av Europas största marknader för återbrukad elektronik. Genom samarbetet kombinerar vi vår egenutvecklade europeiska plattform med Reuse Technologys lokala marknadsnärvaro och kundrelationer. Det ger oss goda förutsättningar att etablera en konkurrenskraftig verksamhet på ett effektivt och kapitaleffektivt sätt,” säger Patrik La Placa Christiansen, VD för mResell.

Samarbetet förenar två styrkor. Reuse Technology har byggt en stark position på den brittiska marknaden genom hög kvalitet och nära kundrelationer, medan mResell bidrar med en egenutvecklad europeisk plattform och beprövad operativ erfarenhet inom rekonditionering och försäljning av återbrukade IT-produkter. Tillsammans skapar vi en stark grund för att driva utvecklingen av den cirkulära IT-marknaden i Storbritannien,” säger Emeka Nwadike, VD för Reuse Technology Group.

Fortsätt läsa

Nyheter

Passa på Ellos Groups IPO, köp eventuellt senare

Publicerad

den

Mode-kläder

Ellos är ett klassiskt företag som idag är ett e-handelsföretag inom kläder, textil och heminredning. Bolagsnamnet är Ellos Group vilket även återspeglas i att verksamheten består i mer än bara Ellos. Företaget gör nu en IPO på 345 miljoner kronor och noteras på Stockholmsbörsen den 8 juli.

Analytikerna på EFN, Dagens industri och Affärsvärlden avråder från att teckna aktier i IPO-erbjudandet, man ser flera olika faktorer som talar emot. Samtidigt ska sägas att det inte är någon sågning av bolaget, utan mer att man kan hålla ett öga på bolaget under kommande kvartal då aktien kanske kan köpas något billigare i kombination med att ledningen har hunnit bevisa att de levererar på målen.

Intervju med Ellos Groups VD Hans Ohlsson i samband med IPO
Fortsätt läsa

Gaming

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära