Följ oss

Nyheter

Investmentbolaget Kinnevik får en köprekommendation av Dagens industri

Publicerad

den

Dagens Industris analytiker sticker ut hakan och ger en köprekommendation till det herrelösa investmentbolaget Kinnevik. Tidningen anser att den mardrömslika utvecklingen i bolaget nu har fått ett för stort genomslag i aktien och att den därför är köpvärd.

I dessa tider vill många investerare undvika att bolag de äger aktier i ska göra emission. Det är något Kinnevik inte behöver göra enligt vd och Di. Bolaget startade året med en nettokassa på 10,4 miljarder kronor. Vd säger till Di att 40 procent av portföljen är bolag som är lönsamma eller blir det under året och att 30 procent har kapital som räcker bortom 2024. Dessutom får Kinnevik omkring 1 miljard kronor i utdelning per år från Tele2.

Tele2 utgör en dryg fjärdedel av portföljen. Men i övrigt är i princip allting nytt på Kinnevik. Nästan hela portföljen har köpts de senaste åren. Kinnevik har tidigare varit familjen Stenbecks maktbolag, men även om personer ur släkten fortfarande äger aktier så har man i stort sett lämnat bolaget i övrigt.

Artikeln har tidigare publicerats på Nyemissioner.se

Nyheter

Saab får beställning på Carl-Gustaf-ammunition för 3 miljarder kronor

Publicerad

den

Carl-Gustaf från Saab

Saab har fått en beställning av Försvarets materielverk (FMV) på ammunition till granatgeväret Carl-Gustaf. Ordervärdet är cirka 3 miljarder kronor och leveranser kommer att ske under tidsperioden 2026-2030.

Ordern är lagd inom ett ramavtal mellan Saab och FMV som möjliggör beställningar av Saabs understödsvapen Carl-Gustaf, AT4 och NLAW, inklusive ammunition och tillbehör.

– Vi är stolta över att få fortsätta leverera våra världsledande produkter till Sverige och bidra till att stärka den svenska försvarsförmågan. Beställningen ger oss bästa möjliga förutsättningar för att långsiktigt trygga försörjningen av Carl-Gustaf-ammunition till Försvarsmakten och visar på Carl-Gustaf-systemets utmärkta kapacitet och robusthet, säger Micael Johansson, VD och koncernchef för Saab.

Granatgeväret Carl-Gustaf har använts av den svenska försvarsmakten sedan 1948. 2018 tecknade FMV ett kontrakt för leverans av den senaste versionen av granatgeväret Carl-Gustaf M4 till Försvarsmakten. Vidden av ammunitionstyper tillgängliga för Carl-Gustaf möjliggör taktisk flexibilitet vilket ökar soldatens handlingsförmåga, träffsannolikhet och effektivitet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Den positiva utvecklingen fortsätter för New Wave – köp aktien säger Dagens industri

Publicerad

den

New Wave Groups profilkläder

New Wave har haft bra år med stigande omsättning och rörelseresultat, och hittills i år har den positiva trenden fortsatt. Trots detta har aktien fallit med 25 procent sedan toppnoteringen i januari.

Dagens industri ger en köprekommendation till aktien med en medelrisk. Värderingen är låg, året har börjat bra och det Dagens industri dessutom lyfter fram är att aktiemarknaden överdriver hur stort företagets beroende är av konsumentmarknaden.

”New Waves bärande affärsidé är ha ett brett sortiment av produkter och att samordna profilmarknaden med konsumentmarknaden, vilket har visat sig vara ett lyckat drag.”

New Wave Groups aktie stängde veckan på 188,10 kronor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Börsveckan rekommenderar fyra aktier

Publicerad

den

Börsveckan har analyserat sju olika företag och fyra av aktierna får köprekommendationer medan övriga får avvakta-rekommendationer.

Köp

Avvakta

  • Telenor
  • Elisa
  • BTS Group
Fortsätt läsa

Håll dig uppdaterad

Nyhetsbrev med analyser och nyheter om börsen.
  • Gold Town Games har ingått ett web3-publishingavtal med Vorto Gaming. Syftet med samarbetet är att addera web3-komponenter till det befintliga mobilspelet, World Football Manager (WFM), och därmed stärka spelets intjäningsförmåga – samt göra spelet unikt i den stora och kraftigt konkurrensutsatta fotbollsmanager-vertikalen. WFM som […]

Populära