Följ oss
Ecomb

Nyheter

Coor var under förväntan, men svagheten är tillfällig

Publicerad

den

Reception på kontor

Analysguiden har kommit med en analys som uppföljning på Coors kvartalsrapport. Man skriver att siffrorna var under förväntan. Omsättningen och rörelseresultatet backade efter minskade rörliga volymer, primärt i Danmark. Men man skriver även att Coor fortsätter att vinna nya kontrakt och med marginalförbättringar mot bolagets finansiella mål framstår aktien som pressad. Nedan är vad Analysguiden skriver om Coor.

Nettoomsättning och resultat under förväntan

Servicebolaget COOR presenterade en rapport för det tredje kvartalet 2024 som var under Analysguidens förväntan. Valutaneutralt backade nettoomsättningen med 0,5 procent och kom in på 2 943 mkr (3 016). Valutamotvind höll primärt tillbaka nettoomsättningen som totalt sett kom in 2,6 procent under vår prognos. Det justerade rörelseresultatet kom in på 120 mkr (126), motsvarande en marginal på 4,1 procent (4,2). Det var 7 procent under vår prognos på 129 mkr. Den svagare marginalen förklaras framför allt av lägre effektivitet och rörliga volymer i Sverige och Danmark.

Låga rörliga volymer höll tillbaka nettoomsättningen

Lägre rörliga volymer inom catering och konferens i Danmark och Sverige håller tillbaka nettoomsättningen. Det förväntas hålla i sig under det fjärde kvartalet varpå COOR aviserat personalneddragningar, á 70 personer, för att möta en svagare efterfrågan. Det är klart negativt men bör tilläggas att bolaget möter tuffa jämförelsetal i det avseendet. Uppmuntrande nog var kontraktsidan starkare och Coor har säkrat kontrakt till ett årligt värde uppemot 400 mkr. Kontraktsportföljen och nya kontrakt är trots allt en viktig aspekt att följa. I det avseendet har COOR levererat starkt under flera kvartal. Utvecklingen har dock maskerats av förlusten av Ericsson-kontraktet. Exkluderat nämnda förlust uppgår exempelvis den organiska tillväxten till 6 procent på den svenska marknaden. Det talar för en god underliggande efterfrågan samt att COOR fortsatt har ett konkurrenskraftigt erbjudande.

Tillfällig svaghet – motiverat värde justeras till 47 kr

Efter rapporten justerar vi ned våra omsättning- och resultatprognoser med 1–3 respektive 5 – 10 procent för 2024p–2026p. Rapporten var svagare än väntat och aktien backade runt 15 procent på rapportdagen. Det är tydligt att marknadens förtroende tryter efter flera kvartal med operationell motvind. Underliggande rör sig dock mycket åt rätt håll, framför allt på den svenska marknaden, vilken utgör runt 70 procent av resultatet. Kontraktsportföljen ökar och marginalen upprätthålls på hyggliga nivåer, även utan Ericsson kontraktet. Kortsiktigt kvarstår press från rörliga volymer men vi tolkar det som en normalisering och ett tecken på svag konjunktur snarare än något strukturellt. Överlag bedömer vi att COOR fortsatt har goda möjligheter att ta marknadsandelar och med marginalförbättringar mot bolagets finansiella mål räknar vi med en årlig just. EPS-tillväxt på 14 procent över nästkommande femårsperiod. Det tillsammans med en förväntad direktavkastning omkring 5 procent borde utgöra en attraktiv investeringsmöjlighet. Värderingen är låg och mot en normaliserad lönsamhet ger balansräkningen utrymme för generösa utdelningar, återköpsprogram eller förvärvsmöjligheter. Med stöd av kassaflödesmodell justeras vårt motiverade värde till 47 kronor motsvarande 12x nästa års justerade nettoresultat.

Nyheter

Nordea-aktien är fortsatt köpvärd anser Dagens industri

Publicerad

den

Nordea HQ

Nordea är en stabil storbank som stigit 40 procent i år och det kan kännas motigt att köpa på rekordnivå skriver Dagens industris analytiker Agnetha Jönsson, vars analys ändå mynnar ut i en köprekommendation till medelrisk.

”Om intäkterna ökar mer än kostnaderna brukar det bli bra. Om dessutom svängningarna i vinsten minskar, kreditförlusterna förblir låga och utdelningen god går det att argumentera för högre värdering.”

Banken är nu redo att öka tillväxten genom att dra nytta av sin starka balansräkning och sina nordiska skalfördelar.

Sedan nuvarande VD Frank Vang-Jensen tillträdde i september 2019 har totalavkastningen i snitt varit 25 procent per år och enligt Dagens industris analys är chansen god att den positiva trenden håller i sig.

Eftersom aktiekursen har stigit så har direktavkastningen minskat. Men den förväntas enligt analysen ändå bli 6,3 procent under 2026. Och den så kallade cash yielden, där utdelning och återköp lagts samman, förväntas bli 8,2 procent.

Nordea-aktien stängde på 168,10 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Nyheter

Munters får order på 840 Mkr för kylning av datacenter

Publicerad

den

Kylning för datacenters från Munters

Munters har, via sitt affärsområde Data Center Technologies (DCT), fått en order för chillers till ett värde av ca 840 miljoner kronor. Ordern är från en ny colocation-datacenterkund i USA, och leveranserna är planerade att inledas under fjärde kvartalet 2026 och fortsätta under första kvartalet 2027. Produktionen kommer att ske i Munters expanderade produktionsanläggning för datacenter i Virginia, USA.

”När utbyggnaden av AI-datacenter accelererar ökar efterfrågan på effektiva och anpassningsbara kylsystem markant. Att arbeta nära kunderna utifrån deras unika behov och skala upp dessa lösningar till industriella volymer är kärnan i vår fortsatta framgång i denna snabbrörliga bransch,” säger Klas Forsström, vd och koncernchef för Munters.

”Vi är glada att ännu en kund väljer Circlemiser – en banbrytande chiller när det kommer till effektivitet för datacenter. Dess smarta design och kylarkitektur ger hög energieffektivitet, större kapacitet på en kompakt yta och stabil prestanda även under dynamiska, högdensitetsbelastningar. Våra omfattande investeringar i Geoclima chillers och utökad produktionskapacitet i USA gör oss väl positionerade för att möta den växande efterfrågan på den viktiga amerikanska marknaden, där vi sedan tidigare har kapacitet att producera övriga delar av vårt heltäckande sortiment,” säger Stefan Aspman, affärsområdeschef DCT och Group Vice President på Munters.

Fortsätt läsa

Nyheter

Aktivt avslut på året, fyra aktuella IPO:s

Publicerad

den

Två investerare

Året 2025 avslutas med ett december med flera IPO:s. Verksamheterna skiljer sig åt en hel del, från en specialist inom sportutrustning till försvarsmateriel.

WeSports
Teckningsperiod: 2-8 dec
Noteras: 9 dec på First North

WeSports, en nordisk specialistgrupp inom sportutrustning, gör en IPO på 500 Mkr med möjlig överteckning på 65 Mkr. DNB Asset Management, Handelsbanken Fonder och Svea Bank har åtagit sig att teckna aktier om totalt 150 Mkr. Affärsvärlden analytiker avråder från att teckna, även om det är ett ganska mjukt teckna ej-råd.

Argo Defence Group
Teckningsperiod: 1-8 dec
Noteras: 16 dec på NGM Nordic SME

Argo Defence Group, som ska erbjuda avancerade material, teknik och systemlösningar för både militärt och civilt försvar, gör en IPO på 70 Mkr med möjlig övertilldelning på 10,5 Mkr. Affärsvärlden ställer sig neutrala.

G.A.D
Teckningsperiod: 25 nov – 9 dec
Noteras: 19 december på Spotlight

G.A.D, den svenska tillverkaren av genuina premiummöbler med prisbelönt design som nu inleder en expansionsresa, gör en IPO på 15 Mkr.

Arctic Falls
Teckningsperiod: 8-10 dec
Noteras: 11 dec på First North

Arctic Falls, som driver flera biltestningsanläggningar i Älvsbyn, både inomhus och utomhus, gör en IPO på 170 Mkr med möjlig överteckning på 25,5 Mkr. Protean Small Cap, Svante Elfving (via PSE Förvaltning AB) och Swedbank Robur Fonder har åtagit sig att teckna aktier för 69 Mkr.

En notering utan publikt IPO-erbjudande

Det går dessutom att tillägga att drönarbolaget Xer Tech noterar sig under december. Här har ägarna dock valt att finansiera upp bolaget via riktade emissioner inför noteringen.

Fortsätt läsa

Guld

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära