Nyheter
Cannabis-företaget Stenocare gör en nystart
Stenocare lanserar version 2.0 av sin medicinska cannabis-verksamhet och flyttar noteringen till Nasdaq First North Köpenhamn. Fler företag kommer.

Det medicinska cannabis-företaget Stenocare från Danmark gjorde en uppmärksammad IPO på Spotlight Stock Market under hösten 2018. Men i juli 2019 stannade verksamheten av då bolagets leverantör, kanadensiska Canntrust, fick sitt tillstånd indraget. Nu lanserar Stenocare, som företaget självt kallar det, version 2.0 av sin sin verksamhet. Det är en hel serie saker som är nya.
- Har mer än en leverantör, för att inte hamna i samma situation som tidigare.
- Börja sälja i flera länder, från att idag ha fokus på Danmark.
- Egen produktion av cannabis.
- Utveckla egna produkter tillsammans med partners.
- Bygga upp en diversifierad portfölj av produkter.
Stenocare flyttar även sin notering hem till Danmark på Nasdaq First North Köpenhamn. Inför detta så gör man just nu även en företrädesemission på 45 milljoner DKK. Här blir det lite märkligt för vd försöker sälja in att man gör emissionen just nu för att aktiekursen är låg, något som uppges vara bra för aktieägarna. Sedan så bjuder huvudägarna på aktier, köp tre aktier och få en fjärde gratis. Klart udda. Men lite marknadsföringsfluff har fungerat förr, så vi får se. Nedan är en video på 5,5 minuter där vd ger en pitch.
Andra noterade cannabis-företag i Sverige
Ett företag som liknar Stenocare finns för övrigt även fortsatt noterat på Spotlight, nämligen ODI Pharma som i stället för Danmark har valt Polen som första marknad, ett land som tydligen var tidigt ute med att på ett strukturerat sätt legalisera medicinsk cannabis.
Ett danskt företag vid namn Dancann Pharma ska notera sig på Spotlight under år 2020. Det är ännu sparsmakat med information, men här nämns även CBD och terapeutiska cannabinoider.
Ytterligare ett cannabis-relaterat företag, med fokus på CBD, närmar sig notering i Sverige, men det namnet återkommer vi med lite längre fram.
Nyheter
DUG Foodtech bygger närvaron i svensk daglivaruhandel

DUG Foodtech bygger sin närvaro i svensk detaljhandel och för att få kraft bakom arbetet så samarbetar man med Conaxess Trade, det ledande företaget inom marknadsföring, försäljning och distribution i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Österrike och Schweiz.
Barista i 500 svenska butiker
DUG Foodtechs dryck DUG Barista finns från denna vecka på utvalda Hemköp, Willys och City Gross-butiker.
Genom samarbetet med Conaxess Trade får DUG Foodtech tillgång till en stark och erfaren säljorganisation som inledningsvis hjälper till att nå de utvalda 500 butikerna över hela landet. ”Vi har valt Conaxess Trade då vi anser att de har de styrkor och ambitioner vi vill ha i en säljkår på den svenska marknaden. Deras expertis och nätverk är ovärderliga för vår tillväxt,” säger Helene Nielsen, vd för DUG Foodtech.
”Vi på Conaxess ser stora möjligheter med DUG Foodtechs produkter. Konsumenter och inköpare efterfrågar klimatsmarta produkter som inte kompromissar med kvalitet och DUG Foodtechs produktportfölj uppfyller dessa krav. Vi ser fram mot att bygga den svenska dagligvarumarknaden med DUG Foodtech och kommer med vår kompetens och erfarenhet skapa möjligheter i detta projekt,” säger Frank Somander, kommersiell direktör på Conaxess Trade.
Nyheter
Cloetta bygger inte fabriken som dödade aktien

Konfektyrtillverkaren Cloetta meddelade under 2022 att de ska bygga en stor ny fabrik. Investerare blev chockade av den kapitalkrävande satsningen och aktien dog fullständigt.
I januari 2024 meddelade vd som låg bakom satsningen att han tänkte lämna företaget. Det började ge investerare förhoppning om att fabriksbygget kunde stoppas och senare under året meddelade företaget officiellt att man ser över planen. Idag meddelade Cloetta till slut att fabriksbygget inte blir av.
”Detta beslut gör att Cloetta istället kan fokusera på såväl den egna produktionen som nätverket med kontraktstillverkare, vilket även omfattar att fastställa en optimal uppgradering av Cloettas eget nätverk baserat på de alternativ som bekräftats av utvärderingen. En varuförsörjningskedja som är anpassad till Cloettas specifika behov, med ökad flexibilitet när det gäller att anpassa sig till föränderliga konsumentpreferenser, ger Cloetta bättre förutsättningar att genomföra sina strategiska prioriteringar.”
Aktien har nu återhämtat sig från fallet som kom med fabriksbygget.
Nyheter
Asmodee Group-aktien får en neutral rekommendation av Affärsvärlden på sin första börsdag

Embracer Group-avknoppningen Asmodee Group noterades på Stockholmsbörsen den 7 februari och inledde handeln kring 115 kronor per aktie men stängde sedan dagen på 105 kronor, vilket ger ett börsvärde på 24,5 miljarder kronor. Inför noteringen som fanns det en del uppskattningar på att börsvärdet borde kunna vara 22 miljarder kronor och när aktien knoppades av från Embracer så sjönk Embracer-aktien med strax under 100 kronor.
Det återstår att se vilket pris marknaden kommer att sätta på Asmodee Group efter den initiala osäkerheten. Det finns säkert några aktieägare som säljer avknoppningen samtidigt som företaget även kan locka nya investerare.
Under den första handelsdagen den 7 februari gav Affärsvärlden en neutral rekommendation till Asmodee-aktien. Det analytikern lyfter fram att vid sidan av starka varumärken inom brädspel så är stora delar av verksamheten byggd på distribution av samlarkortspel där företaget är beroende av ett fåtal viktiga partners.
”Vi är generellt positivt inställda till Asmodee men tycker inte prislappen lockar tillräckligt för att sätta något köpråd”
-
Nyheter1 månad sedan
12 bra aktier i småbolag för 2025 enligt Dagens industri
-
Nyheter2 månader sedan
De tre bästa bank-aktierna för 2025 – hög direktavkastning
-
Nyheter2 månader sedan
Fem bra aktier för 2025 i stora svenska företag
-
Nyheter1 månad sedan
Fem aktier att sälja när 2025 inleds enligt Affärsvärlden
-
Nyheter2 månader sedan
DUG Foodtech lanserar Barista i över 500 butiker med Hemköp, Willys och City Gross
-
Nyheter1 månad sedan
Intea är ett attraktivt alternativ i fastighetssektorn anser Richard Bråse
-
Nyheter1 månad sedan
2025 kan bli ett skördeår för Fagerhult
-
Nyheter2 månader sedan
Humble Group är en köpvärd aktie igen anser Dagens industri