Följ oss

Nyheter

Analytiker höjer riktkursen för Storytel

Analytiker från tre olika firmor höjer sina riktkurser för Storytel efter rapporten.

Publicerad

den

Ljudböcker hos Storytel

Vi skrev i mitten av april att Pareto Securities lyfte fram Storytel-aktien som en man ska satsa på under Covid-19, vilket hittills visat sig vara en bra rekommendation av Pareto. Storytel presenterade igår sin kvartalsrapport och den var starkare än många hade trott. Nu börjar analysuppdateringarna komma. Idag har DNB Markets höjt sin riktkurs till 240 kr från tidigare 201 kr, med en upprepad köprekommendation. Även Kepler Cheuvreux höjer sin riktkurs, till 220 kr från tidigare 198 kr, och upprepar sin köprekommendation.

Kepler Cheuvreux skriver ”Storytel rapporterade siffror för det första kvartalet som var i linje med förväntningarna. Utsikterna för det andra kvartalet var något starkare än väntat.”

Pareto Securities å sin sida höjer riktkursen för Storytel till 270 kr från 230 kr. Rekommendationen köp upprepas.

Nyheter

DUG Foodtech säkrar listningar i 780 Kaufland-butiker i Tyskland

Publicerad

den

Stormarknaden Kaufland

DUG Foodtech meddelade idag att deras potatisbaserade drycker, DUG Barista och DUG Unsweetened, snart kommer att finnas tillgängliga i 780 Kaufland-butiker runt om i Tyskland.

Kaufland är en av Tysklands ledande livsmedelskedjor och ingår i Schwarz Group. Kedjan har 780 butiker runt om i landet. Med en stark närvaro i Tyskland erbjuder Kaufland ett brett sortiment av livsmedel och vardagsprodukter till miljontals kunder.

”Vi är mycket glada över att samarbeta med Kaufland för att göra DUG Barista och DUG Unsweetened tillgängliga för en bredare publik i Tyskland”, säger Helene Nielsen, vd för DUG Foodtech.

”Samarbetet ligger helt i linje med vårt engagemang för hållbarhet och möter den växande efterfrågan på växtbaserade mejerialternativ. Mot bakgrund av utvecklingen i Tyskland ser vi goda möjligheter att nå vårt reviderade finansiella mål om 100 MSEK på rullande 12 månader.”

Med sin unika potatisbaserade dryck erbjuder DUG ett hållbart, allergivänligt, sockerfattigt och välsmakande alternativ till både mejeriprodukter och andra växtbaserade mjölkalternativ.

Fortsätt läsa

Nyheter

Affärsvärlden rekommenderar G5 Entertainment-aktien

Publicerad

den

Spel från G5 Entertainment

G5 Entertainment-aktien föll kraftigt idag på bolagets presenterade rapport. Försäljningen har fortsatt att falla och marginalerna pressas, även om pressen inte är riktigt så stor om man justerar för växelkursförändringar.

Affärsvärlden ger en köprekommendation till aktien och ser en uppsida på 43 procent på ett par år sikt. Men en investering i G5 Entertainment kräver viss risktolerans.

”En investering i G5 är inte för alla. För investerare som gillar högriskaktier kan G5 vara ett alternativ. Det gäller dock att ha lite tålamod. Risken är att aktien är en värdefälla och att omsättningen fortsätter dala. Sammantaget är avkastningspotentialen vid en vändning tillräckligt lockande för att aktien ska vara köpvärd i högriskkategorin”

Graf över G5 Entertainments aktie under senaste veckan
G5 Entertainments aktiekurs föll på rapporten.
Fortsätt läsa

Nyheter

Camurus är ett tillväxtmonster, köp aktien rekommenderar Dagens industri

Publicerad

den

Camurus utvecklar läkemedel

Camurus börsvärde för sex år sedan var 2,5 miljarder kronor och idag är det 35 miljarder, detta har skett samtidigt som bolagets försäljning rusat i höjden. Dagens industri kallar företaget för ett tillväxtmonster och rekommenderar köp för aktien.

”Tanken är att Camurus ska ha en palett av produkter baserade på Fluidcrystal-plattformen där beprövade preparat förbättras med tekniken. I dagsläget är bolaget enbent rent produktmässigt…”

Men bolaget har ett tiotal forskningsprojekt som har kommit olika långt. Varje ytterligare produkt ökar försäljningen och diversifierar intäkterna så att risken minskar.

Värderingen är inte låg skriver tidningens analytiker Mikael Olsson, som dock samtidigt lyfter fram att bolaget är bäst i klassen vad gäller rörelsemarginalmål och tillväxtprognoser. P/E-talet är 39 för detta år, men räknat på prognosen för nästa år så faller det till mer hanterbara 21.

Förutom den starka tillväxten så är bolaget okänsligt för tullar och konjunktur, samt har en stor nettokassa.

Camurus-aktien stängde på 632 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära