Följ oss

Nyheter

Affärsvärlden avråder investerare från att teckna aktier i KB Components IPO

Publicerad

den

KB Components har utvecklats till en global aktör inom avancerad polymerkomponenttillverkning, formsprutning av stora komponenter, med produktionsanläggningar i Europa, Nord- och Centralamerika och Asien.

Företaget gör nu en IPO som består av befintliga aktier för 638 miljoner kronor till 38 kronor per aktie. Teckningstiden är 3-10 december och sedan sker notering på First North den 11 december. KB Components planerar sedan att flytta till huvudlistan inom ett år. Hur ska då en investerare agera?

Affärsvärlden – Teckna ej

Affärsvärlden är inte överdrivet negativa. Man skriver att bolaget har några år av stark tillväxt i ryggen och att prislappen inte är tilltagen. På den negativa sidan finns att bolaget har en stor exponering mot fordonsindustrin och sådant värderas lågt av investerare. Rådet blir att inte teckna IPO-erbjudandet men att hålla ett öga på aktien efter det.

”En ren utförsäljning och avsaknad av ankarinvesterare är faktorer som talar mot denna nyintroduktion liksom att bolaget har en kundexponering som börsen inte värderar högt (fordon). Å andra sidan är historiken riktigt stark, i alla fall sedan 2021. Och värdering är hyggligt låg. Vårt råd är att hålla ett öga på om aktien värderas ned framöver men att inte teckna denna nyintroduktion”

Nyheter

Sustainion Group dubblar omsättning och resultat med förvärv av Skårebo Energi

Publicerad

den

Sustainion Group har flera olika produkter

Sustainion Group investerar i teknikbolag som i ett brett perspektiv ger en bättre miljö. Allt från partikelfilter för avgaser från fordon i slutna miljöer till smartare gatubelysning.

Sustainion Group har precis köpt Skårebo Energi vilket dubblar koncernens omsättning och resultat. Delar av finansiering sker via en företrädesemission till 1 krona per aktie som backas upp av huvudägare och ledning. När beslutet om emissionen togs handlades aktien till 50-60 öre. Förvärvet och emissionsvillkoren fick aktien att stiga till 1 krona.

Skårebo är den marknadsledande grossisten inom elbilsladdning. När elbilsmarknaden under den senaste tiden upplevt en avmattning har Skårebo växt stabilt och tagit marknadsandelar.

Innan förvärvet av Skårebo hade Sustainion Group fyra dotterbolag:

– EHC Teknik AB, som tillverkar och utvecklar partikelfilter och avgasfilter för fordon som används i inomhusmiljö

– EnviroClean Sweden AB, som tillverkar och utvecklar gas- och rökanalysatorer samt partikelmätare

– Elpro i Alingsås AB, som bygger apparatskåp och avancerade automations- samt elstyrningslösningar

– EWF Eco AB, som säljer produkter inom segmentet Smart City såsom den smarta soptunnan Bigbelly och säkra laddskåp, samt smart belysning genom dotterbolaget Leading Light AB

Brodde Wetter, VD för Sustainion Group, berättar om verksamheten.

Fortsätt läsa

Nyheter

OXE Marine får sin största beställning hittills

Publicerad

den

Båt med OXE Marine-motor

OXE Marine har via sitt dotterbolag i USA fått sin största order någonsin. Den är på totalt 6,6 miljoner USD och ska levereras till en statlig myndighet i USA. Leveransen omfattar OXE:s dieselutombordsmotorer, riggtillbehör, servicekit och företagets containeriserade livscykelstödssystem. Ordern är planerad att levereras under 2025 och 2026, där majoriteten förväntas ske under 2025. Beställningen gjordes av en privat entreprenör i USA och inkluderar en deposition på 20 procent som ska betalas till OXE Marine.

”Vi är glada över att återigen bli utvalda som leverantör till en amerikansk myndighetskund och det visar ytterligare på vår tillväxt inom detta segment. OXE:s utombordare är väl positionerade för att ge fördelarna med prestanda, bränsleeffektivitet och de logistiska och säkerhetsmässiga fördelarna med att köra diesel i flottan. Allt fler statliga kunder överväger OXE som ett alternativ för att bygga nya eller bygga om sina flottor”, säger Jeremy Davis på OXE Marine Inc.

”Detta är den största enskilda ordern någonsin i OXE:s historia och har stor betydelse för vårt bolag eftersom den visar på bolagets förmåga att gå in i större projekt. Eftersom vi nu har slutfört refinansieringen av vårt företag har vi en mycket starkare finansiell ställning för att kunna hantera större order. Order av den här storleken bidrar också till att effektivisera vår leveranskedja och produktion. Vi är hedrade över att ha blivit utvalda som propulsionsleverantör och detta visar OXEs fortsatta framgång som leverantör till statliga kunder inom det marina segmentet.” säger Paul Frick, VD för OXE Marine AB.

OXE Marine-aktien stängde på 0,32 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Nyheter

Billeruds värdering är på bottennivåer, Di ger köprekommendation till aktien

Publicerad

den

Förpackningar från Billerud

Billerud har haft motgångar och aktien har stått still i ett årtionde. Men nu är det dags för en vändning, Dagens industri skriver att vinsterna kommer att stiga kraftigt under 2025-2026 och med det kommer även höjda utdelningar.

”Billerud har en relativt stark position i Europa med välinvesterade anläggningar och mestadels mer lönsamma produktkategorier. Dessutom har bolaget sedan ett par år den amerikanska verksamheten som ytterligare ett ben att stå på.”

I USA måste verksamheten ställas om med marknadens förändring. Här valde Billerud att skjuta på investeringarna, i stället för en jätteinvestering så ställer man nu om över tid. Det ser ut att ha blivit ett bra val då inflationen stack i höjden.

Dagens industri spår att Billerud kommer att ha ett fritt kassaflöde på över 3 miljarder kronor under 2025 och 2026 där man tror att merparten kommer under 2026. Då kan bolaget både höja utdelningen och sänka nettoskulden.

Dagens industris analytiker Mikael Olsson ser en potential på 25 procent för aktien på ett års sikt.

Billerud-aktien stängde i fredags på 108,70 kronor.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära