Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

Stark tillväxt för mResell under gångna kvartalet, upprepar prognosen för andra halvåret

Publicerad

den

Apple-produkter

Mresell, en ledande svensk aktör inom re-commerce och specialist på rekonditionerade Apple-produkter, har denna morgon publicerat en uppdatering om hur andra kvartalet gått och utvecklingen har varit stark.

Koncernens omsättning uppgick till 26,5 miljoner kronor, vilket motsvarar en ökning med 41,7 procent jämfört med samma period föregående år. Tillväxten drevs huvudsakligen av ökad tillgång till arbetskapital, vilket möjliggjorde högre inköpsvolymer och därmed ett förbättrat kapacitetsutnyttjande. Efterfrågan på bolagets produkter är fortsatt stark och stabil över samtliga marknader.

Upprepar den starka prognosen för andra halvåret

Patrik La Placa Christiansen, VD för mResell, upprepar prognosen för omsättningstillväxten under andra halvåret.

”Den riktade emission som genomfördes efter kvartalets utgång och annonserades den 3 juli var ett viktigt strategiskt steg för att accelerera vår tillväxt. Kapitalet ger oss förutsättningar till att skala upp inköpen ytterligare och stärka vår närvaro på de mest lönsamma marknaderna. Vår affärsmodell bygger på snabb lageromsättning, datadriven kanaloptimering och kontroll över marginalerna, och med ett stärkt rörelsekapital i ryggen kan vi nu realisera ännu mer av vår potential.

När vi i samband med emissionen kommunicerade våra finansiella mål angav vi att omsättningen för andra halvåret 2025 förväntas öka med 70-80 procent jämfört med motsvarande period 2024. Med starten på det tredje kvartalet bakom oss kan vi redan nu konstatera att vi är i fas med att nå dessa mål.”

Nyheter

Mresell får kredit av partner för ännu snabbare tillväxt

Publicerad

den

Mobil och grafer

Mresell gjorde en riktad emission på 15,2 miljoner kronor i början av juli och det gav företaget en positivt effekt redan samma månad. Få företag kan skapa omsättning och vinst så snabbt på kapital. Mresell har utvecklat en affär som fungerar bra och ju mer kapital bolaget har tillgång till desto mer volym av produkter kan bolaget köpa in, redonditionera och sälja. Kapitalet omsätts många gånger per år.

Kredit på 4,5 miljoner från strategisk partner

Idag meddelade mResell att de har ingått ett avtal med en leverantör och strategisk partner inom re-commerce av rekonditionerade Apple-produkter om en kredit på 4,5 miljoner kronor.

Kreditfaciliteten stärker bolagets inköpskapacitet, breddar produktutbudet och möjliggör snabbare tillväxt på samtliga europeiska marknader.

– Att en av våra strategiska partners väljer att fördjupa samarbetet och bidra med finansiell flexibilitet är ett tydligt kvitto på det förtroende vi byggt upp. I en bransch där förskottsbetalning är praxis har vi lyckats säkra en rullande kreditlimit på 14 dagar, vilket ger oss möjlighet att öka produktflödet, möta efterfrågan och samtidigt förbättra lönsamheten, säger Patrik La Placa Christiansen, vd för mResell.

Partnerskapet är en central del i mResells strategi att kombinera organisk tillväxt med starka och långsiktiga leverantörsrelationer. Det stärker bolagets position som en av Europas ledande aktörer inom cirkulär elektronikhandel.

På lång sikt, definierat som en period om tre till fem år, är bolagets målsättning att uppnå en omsättning om 600 miljoner kronor och en EBIT-marginal överstigande 10 procent.

Fortsätt läsa

Nyheter

Framgånsrik spellansering för Fragbite Group

Publicerad

den

Subnautica

Fragbite Groups dotterbolag Playdigious har haft en framgångsrik lansering av mobilversionen av Subnautica. Första dagen säkrade Subnautica topplaceringar i flera kategorier på Apple App Store och Google Play Store i viktiga marknader världen över.

Redan första dagen nådde Subnautica första platsen på listan över betalda äventyrsspel på både Apple och Google i viktiga marknader som USA, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Italien, Spanien, Brasilien, Japan, Sydkorea, Kanada och Australien. Titeln nådde också andraplatsen på Googles lista över mest sålda spel i åtta betydande regioner, däribland USA, Storbritannien, Frankrike, Tyskland och Brasilien, och placerade sig på tredje plats på Apples lista över mest sålda spel i Storbritannien, Tyskland, Australien och Belgien. Spelet har sedan dess stadigt hållit starka positioner på både Apple och Google, samt fått höga spelarbetyg och positiva recensioner i media.

Resultaten från lanseringens första dag speglar styrkan i Subnauticas IP och är en tydlig indikation på att portningen av detta fantastiska spel till mobil tagits väl emot av spelare över hela världen. Vi har fått en bra start, och lanseringen betonar Subnauticas betydande kommersiella potential på mobila plattformar. Vi ser fram emot att arbeta med detta IP och bredda distributionen samt fortsätta att leverera en exceptionell spelupplevelse i många år framöver,” säger Abrial Da Costa, VD, Playdigious.

Subnautica är utvecklat av Unknown Worlds Entertainment och lanserades först på PC i januari 2018. Playdigious portade version ger en komplett spelupplevelse, omsorgsfullt optimerad för mobila plattformar.

Trailer för spelet Subnautica
Fortsätt läsa

Nyheter

Kursfallet i Storskogen är överdrivet, Ulf Petersson ser köpläge

Publicerad

den

Personer på Storskogen

Förvärvskonglomeratet Storskogen tappade över 10 procent på tisdag förmiddag efter en halvårsrapport med svag omsättning och kassaflöde. Försäljningen minskade med 9 procent till 8,4 miljarder kronor, delvis på grund av sålda verksamheter. Kassaflödet föll från 855 till 527 miljoner kronor, men skuldsättningen är nu under kontroll.

Enligt Dagens industris analytiker Ulf Petersson är kursreaktionen överdriven. Han pekar på att nya förvärv i Storbritannien och Schweiz, lägre räntekostnader och en starkare krona kan förbättra resultatet under hösten.

Efter fallet värderas bolaget till 17 miljarder kronor och aktien handlas åter under 10 kronor, samma nivå som när Di gav köprekommendation i november i fjol. Petersson bedömer att aktien kan stiga till 12–13 kronor inom sex månader.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära