Följ oss

Nyheter

Det finns mycket osäkerhet i Byggmax, avvakta med aktien anser Börsveckan

Publicerad

den

Byggmax-butik

Tidningen Börsveckan har gjort en analys av Byggmax och kommer fram till en avvakta-rekommendation. Analytikern skriver att med förväntade räntesänkningar kan konsumenterna få större köputrymme, vilket kan gynna restaurang- och besöksnäringen, men större investeringar, som renoveringar, kan dröja på grund av behovet att bygga buffertar. Byggmax, som brottas med en avvaktande marknad och minskad försäljning, har sett en bättre utveckling i mindre projekt och trädgårdsprodukter, medan större renoveringar går trögt. Bolaget har lyckats förbättra sin lönsamhet och sänka skulderna, men den osäkra marknaden gör framtiden oviss. Värderingen bygger på förhoppningar om en återhämtning driven av räntesänkningar och ökad konsumtion.

Byggmax balansräkning är svag, med en hög nettoskuld på 2,3 miljarder kronor i andra kvartalet, inkluderat leasingskulder. Exklusive leasing uppgår nettoskulden till 480 miljoner kronor, vilket motsvarar 2,9 gånger bolagets Ebita. Kassaflödet är säsongsbundet, starkast i andra kvartalet men svagt i tredje och negativt i fjärde och första, vilket skapar osäkerhet kring framtida skuldsättning och lönsamhetsutveckling.

Med så pass stor osäkerhet och klen balansräkning blir rådet att avvakta med aktien i dagsläget.

Byggmax-aktien stängde på 41,66 kronor i fredags.

Nyheter

DUG Foodtech säkrar listningar i 780 Kaufland-butiker i Tyskland

Publicerad

den

Stormarknaden Kaufland

DUG Foodtech meddelade idag att deras potatisbaserade drycker, DUG Barista och DUG Unsweetened, snart kommer att finnas tillgängliga i 780 Kaufland-butiker runt om i Tyskland.

Kaufland är en av Tysklands ledande livsmedelskedjor och ingår i Schwarz Group. Kedjan har 780 butiker runt om i landet. Med en stark närvaro i Tyskland erbjuder Kaufland ett brett sortiment av livsmedel och vardagsprodukter till miljontals kunder.

”Vi är mycket glada över att samarbeta med Kaufland för att göra DUG Barista och DUG Unsweetened tillgängliga för en bredare publik i Tyskland”, säger Helene Nielsen, vd för DUG Foodtech.

”Samarbetet ligger helt i linje med vårt engagemang för hållbarhet och möter den växande efterfrågan på växtbaserade mejerialternativ. Mot bakgrund av utvecklingen i Tyskland ser vi goda möjligheter att nå vårt reviderade finansiella mål om 100 MSEK på rullande 12 månader.”

Med sin unika potatisbaserade dryck erbjuder DUG ett hållbart, allergivänligt, sockerfattigt och välsmakande alternativ till både mejeriprodukter och andra växtbaserade mjölkalternativ.

Fortsätt läsa

Nyheter

Affärsvärlden rekommenderar G5 Entertainment-aktien

Publicerad

den

Spel från G5 Entertainment

G5 Entertainment-aktien föll kraftigt idag på bolagets presenterade rapport. Försäljningen har fortsatt att falla och marginalerna pressas, även om pressen inte är riktigt så stor om man justerar för växelkursförändringar.

Affärsvärlden ger en köprekommendation till aktien och ser en uppsida på 43 procent på ett par år sikt. Men en investering i G5 Entertainment kräver viss risktolerans.

”En investering i G5 är inte för alla. För investerare som gillar högriskaktier kan G5 vara ett alternativ. Det gäller dock att ha lite tålamod. Risken är att aktien är en värdefälla och att omsättningen fortsätter dala. Sammantaget är avkastningspotentialen vid en vändning tillräckligt lockande för att aktien ska vara köpvärd i högriskkategorin”

Graf över G5 Entertainments aktie under senaste veckan
G5 Entertainments aktiekurs föll på rapporten.
Fortsätt läsa

Nyheter

Camurus är ett tillväxtmonster, köp aktien rekommenderar Dagens industri

Publicerad

den

Camurus utvecklar läkemedel

Camurus börsvärde för sex år sedan var 2,5 miljarder kronor och idag är det 35 miljarder, detta har skett samtidigt som bolagets försäljning rusat i höjden. Dagens industri kallar företaget för ett tillväxtmonster och rekommenderar köp för aktien.

”Tanken är att Camurus ska ha en palett av produkter baserade på Fluidcrystal-plattformen där beprövade preparat förbättras med tekniken. I dagsläget är bolaget enbent rent produktmässigt…”

Men bolaget har ett tiotal forskningsprojekt som har kommit olika långt. Varje ytterligare produkt ökar försäljningen och diversifierar intäkterna så att risken minskar.

Värderingen är inte låg skriver tidningens analytiker Mikael Olsson, som dock samtidigt lyfter fram att bolaget är bäst i klassen vad gäller rörelsemarginalmål och tillväxtprognoser. P/E-talet är 39 för detta år, men räknat på prognosen för nästa år så faller det till mer hanterbara 21.

Förutom den starka tillväxten så är bolaget okänsligt för tullar och konjunktur, samt har en stor nettokassa.

Camurus-aktien stängde på 632 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära