Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Så gick det för TIN Fonders 10 största innehav under fjärde kvartalet

Publicerad

den

TIN Fonder kommenterar sina tio största innehav efter att kvartalsrapporterna kommit.

Börsen har under lägre tid präglats av makro. Hur hög är inflationen? Och hur högt kan centralbankerna gå utan att sänka ekonomin fullständigt? Rapporterna flyttar dock fokus till bolagens prestation. Här är en summering av Q4-rapporterna för de 10 största positionerna i fonden TIN Ny Teknik.

Evolution

Omsättningen ökade med 36 procent till 408 MEUR och rörelseresultatet steg med 35 procent. VD Martin Carlesund är tydlig med att bolaget fortsätter vara hungriga och är stolta över vad de presterat. Under presentation uttryckte Carlesund följande: “We create what others dream of”.

Embracer 

Omsättningen ökade med 128 procent till 11,6 miljarder sek. Kassaflödet summerades till robusta 1,7 miljarder.

Embracer har en av världens bästa varumärkesportföljer, som bland annat inkluderar Sagan om Ringen. Hur varumärkesportföljen ska optimeras vet nog bara VD Lars Wingefors själv. För den som gillar att spekulera så är det inte otroligt att Lars har både ett ess och en joker i rockärmen.

Surgical Science

Bolaget ger bland annat blivande kirurger möjligheter att i simulerad miljö träna på operationer på ett realistiskt sätt.

Nettoomsättningen uppgick till 250 MSEK, en ökning med 27 procent. Rörelseresultatet steg med 38 procent.

Kindred

Enda operatör i världen som redovisar andelen spelintäkter som kommer från potentiella problemspelare. Målet är att få ner dessa till noll. Intäkterna ökade med 25 procent och uppgick till 306 miljoner brittiska pund. Underliggande EBITDA ökade med 42, drivet av en stark comeback på den nederländska marknaden.

Novo Nordisk

Danska jätten och kassaflödesmaskinen som utöver diabetesbehandlingen också tacklar det växande problemet obesitas.

Försäljningen steg med 26 procent till 48 miljarder danska kronor och rörelseresultatet steg med 25 procent.

“Tänk om man kunde ta ett piller och bli smal”. Det är definitivt värt att repetera. Novos läkemedel för sjukdom heter Wegovy och snittpatienten går ner cirka 15 procent av kroppsvikten med medicinen.

Paradox Interactive

Omsättningen i kvartalet uppgick till 580 MSEK, upp 49 procent jämfört med samma period föregående år. Resultatet ökade med 68 procent. Ettor och nollor bevisar sin skalbarhet! Spelen Paradox utvecklar är inte för “average Joe”, utan spel som typiskt kräver mer engagemang. VD Wester menar att dessa spel var svåra att sälja i varuhus som Walmart då spelarbasen är smal. Digitalt är däremot spelarbasen tillräckligt stor och bolaget omsatte 2 miljarder under 2022.

Chemometec

Bolaget utvecklar instrument för cellräkning och cellanalys. Kunderna är utöver forskningsbolag med cancer som inriktning även universitet och livsmedelsbolag. Caset är främst inriktat mot de återkommande intäkterna från förbrukningsvaror. Chemometec levererade en svagare halvårsrapport än vad vi och marknaden vant oss vid. Under första halvåret var omsättningsökningen 15 procent. EBITDA steg med 25 procent. Bolagets instrumentförsäljning går trögt, men förbrukningsvarorna säljer fortsatt mycket bra.

Take-Two Interactive

Den amerikanska utvecklaren och utgivaren av dataspel med ikoniska rättigheter som Grand Theft Auto och NBA 2K. Omsättningen steg med 56 procent till 1,4 miljarder dollar men omsättningsökningen till trots, bolaget redovisade förlust under kvartalet. Take-Two förväntar sig dock sekventiell tillväxt och rekordresultat kommande år!

BioGaia

Bolaget utvecklar, marknadsför och säljer probiotiska produkter. Är kanske mest kända för kolik-dropparna som hjälper både föräldrar och spädbarn att hantera vardagen genom att lindra magsmärtorna för de allra minsta. Omsättningen steg med 48 procent till 274 miljoner kronor. Rörelseresultatet steg med 34 procent. I Kina ökar onlineförsäljning via TikTok, som fungerar både som social plattform och marknadsplats. Här har vi ett bolag som nyttjar de digitala försäljningskanalerna till fullo!

Swedish Orphan Biovitrum (SOBI)

SOBI fokuserar på att utveckla och skapa tillgång till innovativa behandlingar som kan göra skillnad för människor som lever med sällsynta sjukdomar. Rörelsens intäkter steg med 22 procent till 6 miljarder kronor. Resultat före skatt ökade 24 procent. Bolaget har en stark pipeline med många spännande kandidater i fas 3 eller under registrering.

Summering

Det är tydligt att det digitala näringslivet inte bara klarar av att motstå de utmaningar som de oroliga tiderna inneburit, utan också lyckats växa sig starkare under senaste året. Vi ser fram emot 2023!

Fortsätt läsa
Annons Front

Nyheter

Saab lanserar ny ammunitionstyp för granatgeväret Carl-Gustaf

Publicerad

den

Saabs nya ammunitionstyp HEAT 758 med pansarvärnsförmåga för granatgeväret Carl-Gustaf

Saab har lanserat en ny ammunitionstyp med pansarvärnsförmåga för granatgeväret Carl-Gustaf. Lanseringen skedde i maj i Karlskoga samband med uppvisningsskjutningar inför kunder. 

Den nya ammunitionstypen, HEAT 758, är utvecklad för att bekämpa bepansrade fordon som är utrustade med explosivt reaktivt pansar vilket används i allt högre uträckning på slagfältet idag. HEAT 758 är tandemladdad med en förpenetrator som neutraliserar det explosivt reaktiva pansaret på utsidan av fordonet. Detta gör det möjligt för den primära verkansdelen att sedan slå igenom fordonets tjocka pansar. Den primära laddningen kan penetrera upp till 700 millimeter pansar vilket möjliggör bekämpning även av de tyngsta bepansrade fordonen som finns på slagfältet idag. 

– Den nya granaten till Carl-Gustaf är vår respons på den ökade användningen av explosiva reaktiva pansar på slagfältet. Med HEAT 758 fortsätter vi att utveckla vårt erbjudande för att skydda soldater från det hot som bepansrade fordon utgör, säger Michael Höglund, chef för Saabs affärsenhet Ground Combat. 

HEAT 758 använder Saabs Firebolt-teknologi som möjliggör kommunikation mellan granat, vapen och riktmedlet FCD 558. Detta gör soldatens uppgift enklare och ökar träffsannolikheten.

Har fått en order

Saab har fått en order på HEAT 758 från en ej offentliggjord kund som sedan tidigare är användare av Carl-Gustaf.   

Fortsätt läsa

Nyheter

Militär produktion ska använda outnyttjad kapacitet i europeisk industri

Publicerad

den

Militärkläder

ABX Dynamics utvecklar militära produkter och har en produktionsmodell som möjliggör snabb uppskalning genom att använda befintlig kapacitet inom civil industri i Sverige och Europa.

”Det finns betydande outnyttjad kapacitet i europeisk industri. Vår modell gör det möjligt att snabbt aktivera denna utan beroende av utomeuropeiska leveranskedjor för att möta det ökande behovet av kritiska militära produkter”, säger Björn Nobel för ABX Dynamics.

Front Ventures blir ägare till 9,9 procent

Investmentbolaget Front Ventures meddelade idag att de har investerat 2 miljoner kronor i ABX Dynamics AB mot en ägarandel på 9,9 procent.

Investeringen ska användas för att vidareutveckla bolagets produkter och skala upp produktionen. Med anledning av sekretess är informationsgivningen i dagsläget begränsad skriver bolaget.

Det formella bolaget är nyregistrerat och på bolagets domänadress finns ännu så länge ingen webbsida, så det är till att vänta och se vad som framträder med tiden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Sivers Semiconductors når ett börsvärde på 17 miljarder

Publicerad

den

Kursgraf går till himlen

Sivers Semiconductors aktiekurs har i år stigit mot höjder som bolaget aldrig sett tidigare. Aktien toppade idag på 59 kronor och stängde sedan på 54,70 kronor, vilket ger ett börsvärde på strax över 17 miljarder kronor. Aktien har i år gått upp vilda 1330 procent, dvs över 14x.

Blankare har i flera omgångar spekulerat i att aktien ska vända ner men fått acceptera att stänga positioner med förlust. Det är dyrt att blanka aktien, Börsposten hör att räntan för att låna aktier idag var 30 procent.

Det hela känns inte helt rimligt, men när en svensk aktie plötsligt blir populär bland spekulativa investerare i USA då kan det hända saker.

Sivers Semiconductors aktie
Sivers Semiconductors aktiekurs under det senaste året.
Kursuppgången i Sivers Semiconductors diskuteras i DiTV
Fortsätt läsa

IPO

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära