Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

Ett av världens största kemiföretag intresserat av Bioextrax

Publicerad

den

Gröna löv

Bioextrax meddelade idag att de har påbörjat ett utvärderingsprojekt med ett av världens största kemiföretag (topp-10 på global basis, med en årlig omsättning om mer än 200 miljarder kronor). Kemiföretaget undersöker möjligheten att börja producera bioplasten PHA med hjälp av Bioextrax teknologi.

Bakgrunden till utvärderingsprojektet är att kemiföretaget sedan en tid har bedrivit utvecklingsarbete kring bioplatsen PHA. Arbetet har dock avstannat då extraktionssteget har visat sig vara för dyrt för att möjliggöra kommersiell produktion. Kemiföretaget vill därför utvärdera den tekniska och kommersiella potentialen vid användning av Bioextrax extraktionsmetod för att producera PHA på ett kostnadseffektivt sätt. Samtidigt kommer kemiföretaget att utvärdera Bioextrax olika processer för ackumulation av PHA. Partnerna har inte definierat ett slutdatum för utvärderingen, och har inte heller inlett förhandlingar om de kommersiella villkoren för ett eventuellt framtida samarbete.

Uppköp av eller investering i Bioextrax en möjlighet

Bioextrax skriver att kemiföretaget har uttryckt en öppenhet för olika former av samarbete, från en renodlad kundrelation, till ett långsiktigt strategiskt samarbete, till förvärv av – eller investering i – Bioextrax.

”Att ett av världens största kemiföretag vänder sig till Bioextrax för att lösa flaskhalsen inom PHA-produktion – extraktionen – visar tillsammans med våra andra utvärderingsprojekt med PHA-producenter på behovet av vår patenterade extraktionsteknologi. Deras potentiella intresse i en långsiktig relation ser jag som en bra möjlighet för att accelerera en global kommersialisering av våra teknologier, vilket kan hjälpa oss att skynda på omställningen till ett mer cirkulärt samhälle.” säger Edvard Hall, VD, Bioextrax.

Nyheter

Zenicor One ska användas för 1600 patienter på sju svenska sjukhus

Publicerad

den

Zenicor One

Zenicor One har blivit utvalt att används i den svenska kliniska multicenterstudien Recur-AF. Studien omfattar totalt sju svenska sjukhus och upp till 1600 patienter med redan diagnosticerat förmaksflimmer. Som en central del i studien används Zenicor One för långtidsregistrering av EKG i hemmiljö under hela sju veckor. Zenicor får betalt för vare person som genomgår en undersökning.

Studien som precis har startat har som mål att undersöka om behandling med SGLT2-hämmare – en etablerad läkemedelsklass för diabetes, hjärtsvikt och njursjukdom – som tillverkas av bland annat Astra Zeneca och Boehringer Ingelheim – kan minska risken för återkommande förmaksflimmer efter elkonvertering.

”Att Zenicor One används i en så omfattande och vetenskapligt viktig studie visar att Zenicor Solution är en väletablerad lösning. Zenicor One är en unik lösning som möjliggör just denna typ av långa arytmiutredningar som annan teknologi har svårt att klara av på grund av tekniska och användarmässiga begränsningar. Resultaten från Recur-AF kan få stor betydelse för framtidens behandling och uppföljning av patienter med förmaksflimmer.”, säger Mats Palerius, VD för Zenicor.

Fortsätt läsa

Nyheter

GomSpace höjer prognosen för 2025, väntar kraftig tillväxt och positiv lönsamhet

Publicerad

den

Nanosatellit från GomSpace i rymden

Rymdteknikbolaget GomSpace höjer sin prognos för 2025 efter ett starkt tredje kvartal och en fortsatt positiv trend genom året. Bolaget räknar nu med intäkter på mellan 420 och 450 miljoner kronor, vilket är över 100 miljoner kronor högre än den tidigare prognosen på 320–380 miljoner kronor. Samtidigt förväntas EBITDA-marginalen landa på 6–12 procent, jämfört med tidigare –2 till +10 procent.

Även den justerade EBITDA-marginalen stärks och väntas ligga mellan 7 och 13 procent. Bolaget upprepar dessutom sin bedömning att fritt kassaflöde blir positivt för helåret 2025.

Enligt GomSpace speglar uppjusteringen det starka genomförandet under årets första tre kvartal, drivet av en högre aktivitet än väntat samt en organisatorisk expansion för att möta den stora order som säkrades under andra kvartalet.

”Den uppgraderade prognosen understryker vår framgångsrika omställning och visar att vi nu står som en ledande aktör i den växande rymdsektorn,” skriver bolaget i pressmeddelandet.

Bolaget påpekar att ökade investeringar i nya kunder och avancerade rymdkapabiliteter, samt förskjutna kundbetalningar, påverkat rörelsekapitalet. Återhämtningen av kassaflödet väntas nu ske mot slutet av fjärde kvartalet, snarare än under det tredje som tidigare förutspåtts.

GomSpace betonar att kassaflödet kan variera mellan kvartalen beroende på tidpunkten för milstolpsbetalningar i pågående kontrakt och satsningar på nya affärsmöjligheter.

Nästa rapport publiceras den 6 november. Aktien stängde tidigare ikväll på 12,94 kronor.

Fortsätt läsa

Nyheter

MilDef tar rekordorder från europeiskt NATO-land, DNB Carnegie ser fortsatt stark tillväxttrend

Publicerad

den

Mildef i försvaret

MilDef Group har säkrat sin största order någonsin – ett kontrakt värt 320 miljoner kronor från ett europeiskt NATO-land, som enligt DNB Carnegie med stor sannolikhet är Danmark. Ordern omfattar leveranser under perioden 2026–2028 och består av MilDefs egna produkter såsom 19”/2-serien, displayer, mjukvara, integration och eftermarknadstjänster.

Enligt DNB Carnegie är beställningen ett viktigt steg för att stärka MilDefs orderbok inför 2026 och visar på fortsatt förtroende från en central försvarskund. ”Detta är den största enskilda ordern i bolagets historia och en tydlig bekräftelse på MilDefs strategiska roll i moderniseringen av europeiska försvar”, skriver analyshuset.

Del av ramavtal tecknat 2022

MilDef tecknade ett ramavtal med det aktuella landet redan 2022 och fick kort därefter en utvecklingsorder på 50 miljoner kronor. DNB Carnegie uppger att marknaden sedan dess väntat på en större produktorder – och att denna affär överträffar tidigare förväntningar. Banken hade snarare räknat med flera mellanstora order än en enda i denna storlek.

Modernisering av armén gynnar MilDef

Ordern omfattar inte bara utrustning till enskilda fordon, utan även nätverksinfrastruktur som möjliggör digitaliserade ledningssystem. DNB Carnegie ser detta som en del av en bredare trend inom den danska armén mot modernisering och standardisering. Danmark har nyligen kommunicerat planer på att beställa fler CV90-stridsfordon av samma modell som tidigare – något som enligt analysen kan öka sannolikheten för att MilDefs system inkluderas i fler framtida projekt.

Fokus på marginaler och orderintag

Inför MilDefs kommande delårsrapport den 23 oktober pekar DNB Carnegie ut tre nyckelfaktorer:

  1. Orderintag som stärker orderboken inför 2026.
  2. Bevis på skalbarhet i marginalerna.
  3. Intäkter i linje med prognos.

Analysen förutspår ett orderintag på 747 miljoner kronor i tredje kvartalet, där den nya ordern blir en viktig del av helheten.

Kraftig tillväxt och förbättrade lönsamhetsutsikter

DNB Carnegies prognoser pekar på en kraftig tillväxt för MilDef under de kommande åren. Omsättningen väntas nästan fördubblas under 2025 till 2,3 miljarder kronor och fortsätta växa till 3,4 miljarder kronor 2027. Rörelsemarginalen bedöms öka från 12,2 procent 2025 till 15,7 procent 2027.

Banken upprepar sitt riktkursintervall på 220–270 kronor per aktie, jämfört med aktuell kurs på 199,20 kronor.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära