Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

Fem bra aktier för 2024 enligt Dagens industri

Publicerad

den

Dagens industri har valt ut fem bra aktier för år 2024. Bland aktierna som har utvecklats svagt under 2023 så har dessa fem stor chans att ta revansch under 2024. Tidningen satte samman en motsvarande portfölj inför 2023 och utvecklingen blev stark.

OX2 som utvecklar vindkraftsparker och närliggande projekt har gjort ett bra ifrån sig och avslutade året med att överlämna tre vindkraftsparker till köpare. Aktien rasade dock rejält underåret. Men en ränta som inte längre stiger kan inställningen bland investerare vända.

Nibe som är stora inom värmepumpar fick se vinden vända till motvind under 2023 och aktien följde med ner. Di anser att det är ett bra läge att köpa in sig i en sann kvalitetsaktie som nu erbjuds till ett lägre pris.

Gruvbolaget Boliden fick under 2023 möta en hel serie av motgångar och VDs kommunikation började dessutom ifrågasättas. 2024 kan dock aktien vända, dels baserat på att bolagets verksamhet sannolikt kommer att bli mindre stökig och dels på att metallpriserna kan återhämta sig, och då främst med fokus på zink.

Investmetmentbolaget Svolder är ett spännande val när marknaden för små och medelstora bolag vänder. En premie på 12 procent mot substansvärdet kan det vara värt att få en bred portfölj.

Creaspac stängde året på 97,4 kronor per aktie, vilket är en substansrabatt på omkring 3 procent. När räntan nu är tillbaka så tickar det in lite pengar till bolaget medan man letar efter ett bra förvärv, och Di tror bolaget hittar något spännande. Och om inte, då får man tillbaka sina pengar.

Nyheter

Genetic Analysis positionerar sig för lönsam tillväxt på en snabbt växande marknad

Publicerad

den

Genetic Analysis-produkt

Det norska diagnostikbolaget Genetic Analysis AS (GEAN) är ett bolag som lyckats positionera sig i skärningspunkten mellan medicinsk innovation och en av vår tids mest spännande tillväxtmarknader – mikrobiomdiagnostik. Enligt en färsk analys från Analyst Group, som publicerades i början av juni, har bolaget potential att växa med en imponerande CAGR om 39 % under perioden 2024–2028.

Detta är ett tydligt tecken på att Genetic Analysis inte bara är ett forskningsbolag – utan ett framtida tillväxtcase att hålla ögonen på.

GA-map – Plattformen som standardiserar framtidens diagnostik

I centrum för Genetic Analysis framgång står deras egenutvecklade plattform GA-map, vilken möjliggör standardiserad analys av tarmflorans sammansättning. Det är ett område där både forskningsintresset och den kommersiella potentialen växer snabbt – inte minst inom kroniska sjukdomar, IBS och autoimmuna tillstånd.

Det som särskiljer GA-map är att plattformen redan är kommersialiserad, CE-märkt och används globalt. Med andra ord befinner sig bolaget i en mer mogen fas än många andra inom microbiome-fältet, vilket innebär ett försprång på en marknad där tillförlitlighet och regulatorisk status är avgörande.

Lansering i Kina – En game changer

En viktig katalysator för bolagets framtida tillväxt är lanseringen av ett konsumenttest i Kina, i samarbete med det kinesiska bolaget Thalys. Affärsmodellen bygger på att Genetic Analysis levererar reagenskit, vilket öppnar för skalbar och återkommande intäktsström. Analyst Group framhåller att denna lansering innebär ett tydligt uppsving i det finansiella scenariot, och har därför höjt sin värdering i basscenariot från NOK 1,00 till NOK 1,09 per aktie.

Detta trots ett något svagare Q1-resultat än förväntat – där försäljningen landade på NOK 2,4 miljoner – vilket dock förklaras av bolagets tidiga kommersialiseringsfas och historiska fluktuationer mellan kvartal.

Stark marginal och sänkt kostnadsbas

Det mest positiva i Q1-rapporten var dock inte försäljningen utan lönsamhetsutvecklingen. Bruttomarginalen steg till hela 84 % (jämfört med 77 % föregående år), och bolaget har minskat sina rörelsekostnader med 17 %, vilket resulterade i ett förbättrat EBITDA-resultat. Dessa faktorer indikerar att bolaget bygger en stabil finansiell grund inför framtida skalning.

Attraktiv värdering med tydlig potential

Med ett börsvärde på cirka NOK 74 miljoner (vid kurs NOK 1,05 per 4 juni 2025) och ett starkt kassaläge efter kapitalanskaffningar, bedömer Analyst Group att den finansiella risken har minskat betydligt. Deras uppdaterade värderingsintervall visar på fortsatt potential:

  • Bear case: NOK 0,39 per aktie
  • Base case: NOK 1,09 per aktie
  • Bull case: NOK 1,66 per aktie

Detta tyder på att nuvarande kurs speglar ett konservativt scenario – och lämnar god uppsida för investerare som tror på bolagets långsiktiga strategi.

Fortsätt läsa

Nyheter

Isofol banar väg för banbrytande cancerbehandling

Publicerad

den

Man blickar ut i naturen

Med en tydlig vision och en helt säkerställd företrädesemission framför sig siktar det svenska bioteknikbolaget Isofol på att revolutionera cancerbehandlingen. I centrum står läkemedelskandidaten arfolitixorin – ett hopp för patienter med en av världens mest dödliga cancerformer.

Kolorektalcancer är en av de vanligaste och mest dödliga cancerformerna globalt. Isofol Medical, med VD Petter Segelman Lindqvist i spetsen, utvecklar en ny behandlingsform som kan komma att förändra spelreglerna. Läkemedelskandidaten arfolitixorin är tänkt att förstärka effekten av standardbehandlingar utan att öka toxiciteten – och därmed förbättra livschanserna för miljontals patienter världen över.

Läkemedelskandidat med stor potential

Arfolitixorin är en direktverkande form av folat, designad för att förbättra effekten av den vanliga 5-FU-baserade kemoterapin. Tidigare studier har visat god säkerhetsprofil och jämförbar effekt med nuvarande behandlingar – men enligt Isofol finns en ännu outnyttjad potential.

– Vi har insett att tidigare dosregimer varit suboptimala. Med rätt dos vid rätt tidpunkt ser vi möjligheter till mycket bättre resultat, säger Petter Segelman Lindqvist.

Nu genomförs en ny klinisk fas Ib/II-studie, där bolaget använder en mer precis dosering för att maximera effekten av arfolitixorin i kombination med kemoterapi.

Fullt fokus – och fullt säkerställd nyemission

För att kunna driva projektet vidare genomför Isofol en fullt garanterad nyemission. Kapitalet ska finansiera den andra delen av studien, affärsutveckling och regulatoriska förberedelser i både Europa, USA och Japan.

– Det starka intresset från befintliga ägare, styrelse, ledning och garanter till låg ersättning är ett kvitto på förtroendet för vår strategi och potentialen i vårt läkemedel, säger Segelman Lindqvist.

Han betonar också den stora marknadspotentialen: bara i USA uppskattas den årliga försäljningsmöjligheten till omkring 1 miljard USD.

Vad väntar framöver?

Det kommande året är avgörande. Isofol planerar att stärka sitt vetenskapliga underlag, intensifiera den regulatoriska dialogen och etablera strategiska samarbeten. Parallellt fortskrider den kliniska studien i nära samarbete med ledande onkologer.

– Vi står starkare än någonsin. Med ny kunskap, optimerad bolagsstruktur och ett dedikerat team är vi redo att ta nästa steg, säger Segelman Lindqvist.

En möjlighet för investerare – och för patienter

För investerare kan Isofols resa vara mer än en finansiell satsning. Det är en möjlighet att vara del av något större – en potentiellt livsförändrande innovation för cancerpatienter.

– Vi vill ge hopp till människor som verkligen behöver det. Lyckas vi, så förändrar vi liv, avslutar Petter Segelman Lindqvist.

Fortsätt läsa

Nyheter

Sleep Cycle tar nästa steg – lanserar klinisk studie för sömnapné: stor potential enligt DNB Carnegie

Publicerad

den

Man i sovrum

Sleep Cycle har nyligen tagit ett betydande kliv i sin utveckling genom att lansera en klinisk studie för screening av sömnapné – ett drag som DNB Carnegie menar kan få stora positiva konsekvenser för bolagets framtida tillväxt och värdering.

Studien, som drog igång den 2 juni, genomförs i samarbete med Sleep Testing Australia på kliniker i Brisbane och Adelaide. Det är ett initiativ lett av Dr. Mike Gradisar, chef för Sleep Science på Sleep Cycle, tillsammans med Dr. Mikael Kågebäck, bolagets CTO och expert inom AI och maskininlärning. DNB Carnegie anser att bolagets starka kassaflöde och nettokassaposition borgar för att studien är fullt finansierad och kan genomföras snabbt och effektivt.

Sömnapné är ett allvarligt hälsoproblem som ofta går oupptäckt. Enligt American Association of Sleep Medicine lider hela 30 miljoner amerikaner av tillståndet, varav hela 80 % uppskattas vara odiagnostiserade. Det globala marknadsvärdet för hemdiagnostik inom sömnapné uppskattas till cirka 712 miljoner USD och väntas växa till nära en miljard dollar till år 2035. DNB Carnegie poängterar dock att deras nuvarande finansiella prognoser ännu inte inkluderar intäkter från detta initiativ – vilket öppnar för uppåtsida om studien faller väl ut.

I analysen framhåller DNB Carnegie också att Sleep Cycles aktie i dagsläget handlas till en värdering nära historiska bottennivåer, med ett EV/EBITDA-tal på 6,0x för 2025 – cirka 20 % lägre än medianen för jämförbara bolag. Med ett lyckat genomförande och kommersialisering av den nya teknologin kan Sleep Cycle enligt DNB Carnegie uppnå inte bara accelererad tillväxt, utan även en uppvärdering i linje med medtech-sektorn snarare än traditionella konsumenttjänstebolag.

DNB Carnegie upprepar sitt motiverade värde på 38-50 kronor per aktie.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära