Följ oss

Nyheter

Coala Life förebygger hjärtsjukdom och vill koppla upp alla världens hjärtan

Publicerad

den

Coala Lifes produkt

Förmaksflimmer är en global folksjukdom som drabbar var tredje vuxen människa. Miljontals är diagnostiserade och lika många till anses var odiagnostiserade. Hjärtklappning, oregelbundna hjärtslag och hög puls kan vara tecken på att man håller på att drabbas. Utan rätt behandling ökar förmaksflimmer risken för stroke hela 5 gånger. Medicinteknikbolaget Coala Life har utvecklat Coala Hjärtmonitor, som erbjuder ett helt nytt och enklare sätt att följa sitt hjärta och upptäcka bland annat förmaksflimmer. Det berättar bolagets vd Dan Pitulia.

Ni har utvecklat Coala Hjärtmonitor. Berätta om produkten och vad ni vill åstadkomma med den.

–Coala Hjärtmonitor är en unik medicinteknisk lösning som baseras på mer än tio års forskning och utveckling. Coalan hjälper användaren att i vardagen bättre förstå sitt hjärta, och tidigt upptäcka hjärtsjukdomar såsom förmaksflimmer. Coalan är en smidig innovation som gör det möjligt att få svar direkt i sin smartphone inom bara ett par sekunder. EKG-mätningarna kan enkelt delas med sin vårdgivare. Coala Hjärtmonitor lanserades 2017 och finns i dagsläget i Sverige, USA och Tyskland.

Dan Pitulia, vd för Coala Life
Dan Pitulia, vd för Coala Life

Vad gör Coala Hjärtmonitor så unik?

–Bakgrunden till att vi utvecklade Coala Hjärtmonitor är att den mätutrustning sjukvården ofta använder kräver fysiska besök, har brister i dess träffsäkerhet och ofta leder till långa väntetider. Coalan är unik i att erbjuda patienter och sjukvården en enkel, tillförlitlig och användarvänliglösning som inte kräver några fysiska besök, kan ordineras utan väntetid och ger läkaren möjlighet att enkelt följa patienter över tid och därigenom tidigt kunna sätt in insatser vid behov. Andra viktiga drivkrafter är förstås att fler ska upptäcka sitt hjärtflimmer och därmed kunna behandlas för det i tid, innan de utvecklar andra, mer allvarliga, hjärtsjukdomar.

Kan Coala Hjärtmonitor användas även vid andra hjärt- och kärlsjukdomar?

–Coala Hjärtmonitor tar på bara en minut användarens EKG och kan även användas som ett stetoskop för att lyssna på hjärta och lungorpå distans. Vi genomför nu en klinisk studie tillsammans med en strategisk samarbetspartner i Japan som ska kartlägga om Coala Hjärtmonitor kan tillämpas även på hjärtsviktspatienter. Många hjärtsviktspatienter uppsöker idag läkare alltför sent. Med Coala Hjärtmonitor kan de tidigare upptäcka de första tecknen på hjärtsvikt, vilket gör att de kan behandlas tidigare och därigenom förebygga mer allvarliga tillstånd.

Hur ser den globala tillväxtpotentialen för Coala Life ut?

–En av tre kommer att drabbas av förmaksflimmer som nu är en av världens folksjukdomar. Miljontals har ännu inte diagnostiseras. Enbart i USAgenomförs årligen nästan 80 miljoner läkarbesök bara relaterat till hjärtklappning, som kan varaen indikator på förmaksflimmer. Den potentiella marknaden för Coala Hjärtmonitor är därmed mycket stor.

Kan det bli aktuellt att börsnotera Coala Life framöver?

–Att notera bolaget är definitivt ett intressant alternativ för att kunna finansiera vår fortsatta globala expansion. Vi har dock ännu inget beslutat noteringsdatum så framtiden får utvisa om vi ska notera bolaget eller ej.

Nyheter

Uppsida på 40 procent och direktavkastning på 6,7 procent i Kopparbergs Bryggeri

Publicerad

den

Alkoholfri cider från Kopparbergs Bryggeri

Affärsvärlden har gjort en analys på Kopparbergs Bryggeri och ger en köprekommendation till aktien. Tidningens analytiker ser att läget förbättrats för bolaget där man både har kunnat justera sina priser och samtidigt fått se sitt kostnadstryck minska. Behåller bolaget sina marknadsandelar samtidigt som marginalerna ökar så finns det en bra uppsida i aktien.

”Värderingen är i nuläget lägre än branschsnittet. Det speglar de lägre marginalerna och det faktum att Kopparbergs är ett mindre bolag än konkurrenter som Carlsberg eller Heineken. I vårt huvudscenario ser vi en helt okej uppsida på drygt 40 procent om bolaget presterar enligt estimaten. Direktavkastningen på 6,7 procent är ett plus för den som gillar utdelningsaktier. Rådet blir köp”

Kopparbergs aktie är idag upp 2,7 procent och handlas kring 113,60 kronor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Framgångsrika tester av Cell Impact Forming leder till ny affär

Publicerad

den

Cell Impact Forming

Cell Impact tecknade igår ett avtal om leverans av testverktyg till en ledande industriell aktör i Asien. Företaget skriver att affären bekräftar dess attraktiva erbjudande och dess unika formningsteknologi. Avtalet är en uppföljningsorder från en kund som Cell Impact tidigare har genomfört utvecklingsprojekt tillsammans med.

– De tester av vår formningsteknologi som den här kunden har genomfört har fallit väl ut, vilket lade grunden för vår nya överenskommelse. Detta är en process som vi har sett förut. Framgångsrika tester av Cell Impact Forming leder till nya affärer som i sin tur är en förutsättning för kommande volymtillverkning, säger Daniel Vallin, vd för Cell Impact.

Ordern omfattar såväl flödesplattor som ett testverktyg som kommer att användas för att tillverka kundanpassade flödesplattor. Leverans äger rum under andra kvartalet, och ordervärdet uppgår till 0,6 miljoner kronor.

Cell Impact gör en företrädesemission

Marknaden har väntat på att Cell Impact ska kommunicera nästa steg i finansieringen och idag kom informationen. Företaget ska göra en företrädesemission på 62,7 miljoner kronor under månadsskiftet juni-juli.

– Vi har en validerad högvolymteknologi, ökande kundintresse och en tydlig väg mot kommersialisering. Emissionen ger oss det rörelsekapital som krävs för att täcka upp under den återstående tiden innan ordervolymerna förväntas öka under andra halvåret 2025. Med det affärsläge vi nu ser framför oss, i kombination med våra interna bedömningar, har vi goda förutsättningar att framgent driva verksamheten utan ytterligare extern finansiering, säger Daniel Vallin, VD för Cell Impact.

Fortsätt läsa

Nyheter

Inget positivt är inprisat i Sinch, köp säger Affärsvärlden

Publicerad

den

Affärsvärlden ger en köprekommendation till Sinch-aktien och ser en uppsida på 47 procent på ett par års sikt. Bolaget försöker få fart på tillväxten igen men aktiemarknaden är skeptisk och handlar aktien till en låg värdering.

”Vi konstaterar att värderingen nu är så pass låg att nästan inget positivt är inprisat. Åtminstone så länge marginalen håller i sig. Kassaflödena är trots allt stabila i verksamheten. Bolaget borde kunna ge tillbaka minst 8 procent till aktieägarna per år på dessa nivåer i form av exempelvis återköp. Bara det är en okej avkastning. Allt över kan ses som en bonus. Det blir ett köpråd”

Sinch har en väldigt trist historik. Men i juli förra året gav självaste mäster-baissaren Richard Bråse en köprekommendation i Dagens industri. Han tog upp att frågetecken i verksamheten rätats ut och att det starka kassaflödet minskar skuldsättningen i högt tempo.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära