Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

Avsikt har blivit avtal, Volvo och Daimler Truck utvecklar mjukvarudefinierad fordonsplattform tillsammans

Publicerad

den

Karin Rådström, vd för Daimler Truck och Martin Lundstedt, vd och koncernchef för Volvokoncernen skriver under avtal

Volvokoncernen och Daimler Truck meddelade i våras att de hade för avsikt att bilda ett samriskföretag för att utveckla en gemensam mjukvarudefinierad fordonsplattform och ett operativsystem för lastbilar, som ska utgöra grunden för framtida mjukvarudefinierade kommersiella fordon. Det var en stor nyhet, att två stora konkurrenter går samman i ett så fundamentalt framtidsprojekt.

Nu har de två branschledande företagen gått från avsikt till avtal genom att underteckna ett bindande avtal om att etablera samriskbolaget och arbetar nu med att starta upp företaget som kommer att ha sitt huvudkontor i Göteborg.

Den nya fordonsplattformen kommer att göra det möjligt för Volvokoncernen och Daimler Truck samt andra potentiella framtida kunder till samriskföretaget att tillhandahålla fristående digitala fordonsfunktioner i sina produkter.

Vill leda den digitala omvandlingen

– Undertecknandet av det här avtalet visar vårt gemensamma engagemang för att leda den digitala omvandlingen av vår bransch. Mjukvaran och hårdvaran från det här nya bolaget kommer att vara avgörande för att uppnå aldrig tidigare skådade nivåer när det kommer till säkerhet, komfort och effektivitet för våra kunder, säger Karin Rådström, vd för Daimler Truck.

Martin Lundstedt, vd och koncernchef för Volvokoncernen, tillägger: – Vi ska tillsammans omvärdera mjukvaruarkitekturen och bana väg för en ny era av självoptimerande lastbilar. Vi tar bort komplexiteten för att möjliggöra nya nivåer av uppkoppling, säkerhet och effektivitet samt prestandaoptimering för våra kunder. Det är ett revolutionerande gensvar på utmaningarna i vår omvärld och vi är stolta över att kunna sätta branschstandarden.

Samriskföretaget kommer att arbeta med specifikation och upphandling av centraliserade högpresterande styrenheter som är kapabla att hantera stora mängder data och är avsedda för kommersiella fordon. Det nya företaget kommer att utveckla ett operativsystem och verktyg som andra fordonstillverkare kan använda som en bas för att utveckla sina egna digitala fordonsfunktioner. Detta kommer att separera utvecklingscyklerna för programvara och hårdvara och göra det möjligt för kunder att köpa och uppdatera digitala applikationer trådlöst över nätet, vilket i slutänden blir mer effektivt och förbättrar upplevelsen för kunden. 

Volvo och Daimler Truck förblir konkurrenter

Volvokoncernen och Daimler Truck kommer att förbli konkurrenter och fortsätta att differentiera sina kompletta produkt- och tjänsteerbjudanden, inklusive sina respektive digitala lösningar.

Transaktionen för samriskbolaget förväntas slutföras under första halvåret 2025 under förutsättning att alla nödvändiga myndighetsgodkännanden erhålls.

Nyheter

Affärsvärlden avråder från Zenith Energys IPO

Publicerad

den

Zenith Energy är ett kanadensiskt bolag som drivs av en italierare och en ryss, med verksamhet i USA, Italien och rättsprocesser mot Tunisien, noterat på Londonbörsen och Euronext Growth Oslo, som nu gör en IPO på Spotlight.

Affärsvärlden har gjort en analys och är inte imponerade. Man anser att verksamheten är mycket spretig och svår att få grepp om och ”vad vi förstår olönsam”. Tidningens analytiker tror inte bolagets tillgångar är värda i närheten av nettoskulden på 33 miljoner CAD. Vilket leder fram till slutsatsen att hela värdet finns i rättsprocessen mot Tunisien.

”Vi känner ingen övertygelse om att processerna kommer att gå Zeniths väg och landar i att rekommendera att man inte ska teckna aktien. Frågan är snarare ens om detta krångliga bolag borde noteras i Sverige”

Andrea Cattaneo, VD för Zenith Energy, presenterar verksamheten.

Fortsätt läsa

Nyheter

Zenicor integrerar avancerad AI för arytmidiagnostik

Publicerad

den

AI-resultat på skärm

Zenicor tar ett avgörande steg mot framtidens arytmidiagnostik genom att integrera avancerad AI i sin plattform för EKG-analys. Genom samarbetet med AI-företaget Medicalgorithmics blir deras DeepRhythmAI en del av Zenicor Solution, vilket stärker Zenicors helhetslösning för modern arytmidiagnostik. Lösningen kommer att vara tillgänglig för Zenicors kunder på samtliga marknader.

DeepRhythmAI är en avancerad AI-teknologi som identifierar allvarliga arytmier upp till 14 gånger bättre än klinisk personal. Plattformen möjliggör snabbare, säkrare och mer träffsäkra resultat.

Genom integrationen i Zenicor Solution möjliggörs följande:

  • minskad arbetstid för personal som tolkar EKG
  • hantering av fler undersökningar utan flaskhalsar
  • snabbare och mer korrekta analyser till vården och patienterna
     

”Det här samarbetet tar vår service till nästa nivå – både för våra kunder och för vår tolkningstjänst Zenicor Direct. Genom att kombinera Zenicors etablerade lösning, Zenicor Solution, med Medicalgorithmics banbrytande AI tar vi ett stort steg framåt för framtidens arytmidiagnostik,” säger Mats Palerius, VD för Zenicor Medical Systems AB.

Zenicor skriver att de genom denna satsning stärker sin position som ledande aktör inom arytmidiagnostik, och kan erbjuda vården en fullt skalbar, AI-stödd lösning som både kortar väntetider och eliminerar köer.

Fortsätt läsa

Nyheter

Wegovy minskar ”food noise” och stärker mentalt välbefinnande

Publicerad

den

Piller från Novo Nordisk

Novo Nordisk presenterade tidigt idag nya resultat från den amerikanska INFORM-undersökningen som visar att läkemedlet Wegovy (semaglutid) inte bara bidrar till viktminskning, utan även kan minska så kallat ”food noise” – påträngande och återkommande tankar om mat. Resultaten offentliggjordes vid den europeiska diabeteskongressen EASD i Wien.

Undersökningen omfattade 550 personer som behandlades med Wegovy. Före behandlingsstart rapporterade 62 procent att de ständigt tänkte på mat, jämfört med endast 16 procent under pågående behandling – en minskning med 46 procent. Andelen som upplevde att food noise hade en negativ påverkan på livet föll från 60 till 20 procent.

Utöver minskat food noise rapporterade majoriteten förbättrat välbefinnande. Två tredjedelar (64 procent) angav förbättrad mental hälsa och åtta av tio (80 procent) uppgav att de utvecklat sundare vanor. Hela 83 procent av deltagarna var nöjda med sin behandling.

”Det är mycket uppmuntrande att se att Wegovy, utöver viktminskning, även kan bidra till att minska störande tankar om mat och stödja ett bättre mentalt välmående,” säger Filip Knop, tillträdande medicinsk chef på Novo Nordisk.

Wegovy är redan godkänt i både EU och USA för behandling av övervikt och fetma, även i kombination med hjärt-kärlsjukdom. De nya resultaten stärker läkemedlets roll i bolagets bredare satsning på GLP-1-baserade behandlingar, som blivit en central del av Novo Nordisks tillväxtstrategi.

De fullständiga resultaten från bolagets kliniska program STEP UP och STEP UP T2D publicerades nyligen i Lancet Diabetes & Endocrinology och visar ytterligare hälsofördelar med semaglutid utöver viktminskning, bland annat effekter på hjärt-kärlhälsa och livskvalitet.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära