Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Verve, tillfälligt brus skapar ett attraktivt köpläge

Publicerad

den

Mobil och grafer

Verve står starkt trots makroekonomiska motvindar – ett guldläge för långsiktiga investerare

Verve, en ledande aktör inom programmatisk digital annonsering, rapporterade nyligen ett kvartalsresultat som visade på fortsatt stark tillväxt, men också tillfälliga utmaningar till följd av ökade investeringar och global osäkerhet. För investerare skapas här en spännande möjlighet skriver Inderes i en analys: ett tillfälligt tryck på marginalerna har pressat aktien – men det långsiktiga caset är starkare än någonsin.

Stark tillväxt – trots geopolitisk osäkerhet

Under första kvartalet 2025 växte Verves omsättning med 32 % jämfört med året innan, vilket inkluderar en organisk tillväxt på 16 %. Trots att nettoresultatet var något lägre än väntat, som en följd av högre personalrelaterade investeringar, uppvisar bolaget tydliga tecken på strategiskt driven expansion.

Retention rate föll något till 94 % (från 96 %), men detta ses snarare som en växtvärk efter ett mycket starkt kundinflöde under 2024 (+413 st) än som ett strukturellt problem. Samtidigt ökade antalet visade annonser med 25 % från föregående år, vilket bekräftar den starka efterfrågan.

Framtidsutsikter: tillväxt prioriteras framför kortsiktig lönsamhet

För helåret 2025 guidar Verve för intäkter mellan 530–565 MEUR, vilket överträffar marknadens tidigare förväntningar. Det justerade EBITDA-resultatet väntas landa mellan 155–175 MEUR, motsvarande en marginal på cirka 30 % vid mittpunkten.

Trots att EBITDA-marginalen förväntas bli något lägre än tidigare år, är det ett medvetet val från bolagets sida att förstärka sin säljorganisation – särskilt inom det snabbväxande segmentet för varumärken och byråer. Inderes ser detta som en investering i framtida tillväxt snarare än ett tecken på svaghet.

Värdering och potential: ett sällsynt köpläge

Efter rapporten har aktien fallit tillbaka något, vilket Inderes ser som ett orättvist straff i förhållande till bolagets fundamenta. Med ett EV/EBIT på 7x för 2025 och 6x för 2026, handlas Verve med betydande rabatt mot sina peers – vars motsvarande multiplar ligger omkring 11–30x.

Enligt DCF-modellen är det rättvisa värdet på aktien SEK 49,6, vilket innebär en uppsida på cirka 45 % från dagens kurs på SEK 34,24. För långsiktiga investerare pekar prognoserna på en årlig förväntad avkastning på upp till 47 % fram till 2027 – klart över det avkastningskrav på 12 % som ofta används i riskjusterade modeller.

Risker att bevaka – men strategin ligger fast

Som med alla bolag inom digital annonsering finns det risker: förändringar i integritetslagstiftning, snabb teknologisk utveckling och en volatil makroekonomisk miljö. Dessutom är bolaget fortfarande högt skuldsatt, även om refinansiering och förbättrad kassaflödesgenerering har förbättrat läget avsevärt.

Men Verves styrkor väger tungt: en ledande marknadsposition inom mobil annonsering, stark tillväxt i in-app och CTV-segmenten, samt ett tydligt fokus på en integritetsdriven annonsplattform.

Slutsats: Verve är ett tillväxtcase i motvind – men vinden vänder

För investerare som vågar blicka bortom kortsiktiga störningar erbjuder Verve en mycket attraktiv risk/reward-profil. Med en ledande teknologiportfölj, stark tillväxt och en tydlig plan för lönsamhetsförbättring, är bolaget väl positionerat för att dra nytta av den strukturella omställningen i den digitala annonsbranschen.

Inderes upprepar sin köprekommendation och riktkurs på SEK 45.

Nyheter

Asmodee-aktien pressas av säljflöden från avknoppningen, köpläge anser Dagens industri

Publicerad

den

Spelar brädspel

Veckans aktie i Dagens industri är brädspelsföretaget Asmodee som får en tydlig körekommendation med en uppsida på 30 procent, och det är bara till att börja med.

Företaget har en väldigt kapitallätt verksamhet. Framgångsrika spel kan även leva under många år, där storsäljaren Ticket to Ride släpptes år 2004 och fortfarande säljer miljontals exemplar per år. Ett brädspel kan även släppas i nya version, varumärket kan expanderas till exempelvis tärningsspel och även bli dator- och mobilspel.

Analytikern Johan Wendel konstaterar att aktien hållit sig kring hundralappen, vilket han anser varken är succé eller fiasko. Bolaget har levererat flera kvartal av bra tillväxt, men marknaden värderar aktien som att nästa rapport ska bjuda på bakslag.

En förklaring kan vara att bolaget den 31 januari 2025 hade 98 933 aktieägare och den 31 mars 2026 var det 64 668, det är ett enormt utflöde. Men det kan hända när ett bolag knoppas av från ett annat. Men detta underliggande säljtryck kan inte pågå för alltid.

Bra utveckling i verksamheten i kombination med låg värdering ger en köpvärd aktie med en riktkurs på 150 kronor. Säljflödet från avknoppningen lär ebba ut och som bonus finns även möjligheten att någon vill lägga ett bud på företaget, exempelvis den näst största ägaren Savvy Gaming Group.

Fortsätt läsa

Nyheter

Absolicon växlar upp i Spanien, ser miljardchans i EU:s nya stödsystem

Publicerad

den

Solvärmeverk från Absolicon

Solenergibolaget Absolicon står inför ett strategiskt skifte. Efter flera år med fokus på att sälja produktionslinor för sina koncentrerande solfångare riktar bolaget nu blicken mot att själva utveckla projekt, med Spanien som språngbräda. Bakgrunden är ett nytt europeiskt stödsystem som enligt vd Joakim Byström kan bli avgörande för bolagets kommersiella genombrott.

– Vi ser en exceptionell affärsmöjlighet nu, säger han.

Ny strategi driven av EU-stöd

Absolicon har sedan börsnoteringen 2016 byggt sin affär kring att sälja robotiserade produktionslinor som möjliggör storskalig tillverkning av bolagets solfångare. Modellen har lockat med höga marginaler, en enskild produktionslina kan ge omkring 20 miljoner kronor i täckningsbidrag.

Men försäljningsprocesserna har varit långa och få affärer har realiserats. Nu öppnar ett nytt EU-initiativ, så kallade värmeauktioner, för en alternativ väg framåt.

Systemet innebär att industribolag kan ansöka om stöd för att minska sina fossila utsläpp, där de aktörer som kräver minst stöd per reducerad utsläppsenhet vinner. Finansieringen kommer från intäkter från utsläppsrätter.

– Det här är pengar som ska driva omställningen. Och det är precis det vi har väntat på, säger Byström.

Spanien i fokus

Absolicon har identifierat Spanien som en särskilt attraktiv marknad. Kombinationen av hög solinstrålning och flera parallella stödsystem – inklusive skattelättnader och möjligheten att skriva av investeringar direkt – skapar enligt bolaget “extremt goda förutsättningar”.

Planen är att etablera egen närvaro, bygga upp en lokal organisation och delta i nästa omgång av EU:s värmeauktioner, som väntas öppna i höst.

– Vi siktar på att lägga flera bud. Varje vunnen auktion motsvarar en installation på runt 100 miljoner kronor, säger Byström.

Ambitionen är att vinna fler än ett projekt, vilket i så fall även skulle motivera en egen produktionslina i landet.

Nära affär i Nordamerika

Parallellt lever den ursprungliga affärsmodellen vidare. Absolicon arbetar aktivt med tre potentiella produktionslineaffärer, där den mest konkreta gäller ett nordamerikanskt konsortium kopplat till ett större mejeribolag.

– Där har vi stor tilltro till att det kan falla ut inom kort, säger Byström.

Ytterligare projekt finns i Mongoliet och Zimbabwe, men dessa beskrivs som mer osäkra.

Låg kostnadsbas, hög hävstång

Bolaget har i dag en begränsad organisation och en burn rate på cirka 6,5 miljoner kronor, exklusive intäkter från forskningsprojekt och mindre affärer. Det innebär att även en enstaka större affär kan få stor effekt på resultatet.

– Säljer vi en produktionslina eller ett större solvärmefält så gör vi en ordentlig vinst, säger Byström.

Nyligen fick bolaget även en order från FN-organet Unido värd cirka 9 miljoner kronor, vilket stärker likviditeten på kort sikt.

Sverige halkar efter

Trots att tekniken även lämpar sig för fjärrvärme har Sverige hittills varit en svår marknad. Enligt Byström beror det på att befintliga system, baserade på biobränsle och avfall, redan anses fungera väl.

Samtidigt pekar han på studier som visar att solvärme skulle kunna bli konkurrenskraftigt även i Sverige, om rätt politiska incitament införs.

– Det krävs beslut för att få igång marknaden, säger han.

Emission ska finansiera expansion

För att genomföra satsningen i Spanien planerar Absolicon en emission på cirka 13 miljoner kronor. Kapitalet ska användas till att förstärka organisationen och förbereda deltagande i auktionerna.

Bolaget befinner sig fortfarande i ett tidigt skede utan stabil löpande omsättning, vilket Byström också understryker.

– Det här är ett förhoppningsbolag. Men nu ser vi att de politiska besluten faktiskt är på plats. Det är det som förändrar allt.

Frågan är om Absolicon nu kan omsätta sina många års teknikutveckling i kommersiell framgång, eller om även denna möjlighet rinner ut i sanden. För investerare handlar caset i hög grad om att tro på att EU:s miljardrullning faktiskt når hela vägen ut till bolagets orderbok.

Fortsätt läsa

Nyheter

Två aktier som kan tiodubblas i pris

Publicerad

den

Den erfarna analytikern Love Strandberg som idag skriver för Privata Affärer gäster DiTV för att prata om tenbaggers, dvs aktier vars pris tiodubblas. Samtalet inleds med att man går igenom bolag som har lyckats med detta. Sedan lyfter Strandberg fram två bolag vars aktier har potential att tiodubblas från idag.

RaySearch beskrivs som ett kvalitetscase med flera starka strukturella drivkrafter:

  • Extremt höga marginaler – bruttomarginaler över 90 %, vilket gör affärsmodellen mycket skalbar.
  • Exponering mot en växande marknad – mjukvara för dosplanering inom cancerbehandling, där efterfrågan ökar i takt med fler cancerfall och ökad teknikanvändning globalt.
  • Stark marknadsposition – bolaget anses ha en “väldigt fin position” inom sitt segment.
  • Nedtryckt värdering – aktien har fallit från tidigare höga nivåer, delvis på grund av sentiment (bl.a. AI-oro kring mjukvarubolag och insiderförsäljningar), vilket skapat ett mer attraktivt ingångsläge.

Caset bygger på att fortsatt tillväxt i kombination med hög skalbarhet kan leda till att marknaden åter värderar upp bolaget. De betonar dock att aktien kan vara volatil och påverkas mycket av sentiment och rapportutfall.

BTS Group är ett mer klassiskt turnaround-case:

  • Historiskt starkt bolag – har tidigare vuxit stabilt med både omsättning och vinst, och haft högt förtroende på marknaden.
  • Nuvarande problem – särskilt svag utveckling i Nordamerika samt oro kring AI som potentiellt hot.
  • Pressad värdering – handlas kring relativt låga multiplar efter en svag period.
  • Finansiell styrka – bra kassa och balansräkning ger utrymme för förvärv och återhämtning.

Tesens kärna är att om bolaget lyckas få igång tillväxten igen, särskilt i Nordamerika, och anpassar sig till AI-utvecklingen, så kan marknaden börja värdera det som tidigare – vilket öppnar för en kraftig kursuppgång.

Love Strandberg om tenbaggers
Fortsätt läsa

Uppköpskandidater

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära